28.09.2020, godz. 17:30-18:30

Pandemia i antycypowany kryzys ekonomiczny rzuciły cień lęku i niepewności na szereg kwestii związanych z wyborami życiowymi i modelem codziennego funkcjonowania. Zmieniają się również nasze potrzeby mieszkaniowe. Pojawiają się marzenia o przestrzeniach do pracy, zabawy i nauki, które ciężko zrealizować w naszych mieszkaniach. Na tym tle, jeszcze bardziej jaskrawe stają się kwestie braku wystarczającej liczby mieszkań na rynku, patodeweloperskich inwestycji, wysokich cen za m2, czy trudności z otrzymaniem kredytów hipotecznych.
Kooperatywy mieszkaniowe mogą być jednym z modeli zamieszkiwania, który gwarantuje niższą cenę za nieruchomość i odpowiada na konkretne potrzeby mieszkaniowe w zmieniającym się świecie. Dlaczego zatem w Polsce są rzadkością? Czy w post-pandemicznym świecie ten model zyska na popularności?
Rozmowę poprowadzi:
Agnieszka Jurecka-Fryzowska – urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Zaangażowana od początku w gdyńską rewitalizację „Gdynia OdNowa” z ramienia Laboratorium Innowacji Społecznych. Współautorka Gminnego Programu Rewitalizacji, obecnie zajmuje się głównie koordynacją tego procesu i współpracą z interesariuszami.
Goście:
inż. arch. Mateusz Piegza – absolwent Wydzialu Architektury Politechniki Krakowskiej w Instytucie Zabytków i Konserwacji Zabytków, student studiów doktoranckich we Wspólnej Szkole Doktorskiej Politechniki Śląskiej, na Wydziale Architektury. Zawodowo jest projektantem: koordynatorem procesów projektowych i budowlanych, projektów artystycznych i edukacyjnych; badaczem architektury i nauczycielem. Od 2016 roku Prezes Zarządu i koordynator projektów w Henryk Fundacji, zajmującą się promocją najciekawszych młodych artystów w Polsce i za granicą. Projektuje przestrzenie publiczne i prywatne, budynki mieszkalne i komercyjne, meble, instalacje artystyczne i aranżacje wystaw. Od kwietnia 2019 pracuje jako kierownik ds. rozwoju w gliwickim oddziale Fundacji Habitat for Humanity Poland. Interesuje się problematyką mieszkalnictwa w Polsce, społecznym znaczeniem architektury oraz zjawiskami polskiej sztuki najnowsze. Mieszka i pracuje na Śląsku.
Marcin Ochociński – architekt wnętrz; uczestnik i mieszkaniec Pierwszej Kooperatywy mieszkaniowej Pomorze.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy online, a także zadawania pytań i komentowania. Link:
https://us02web.zoom.us/j/87498854707
Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/
Instrukcja jak dołączyć do wydarzenia poprzez program ZOOM Video Communications znajduje się tutaj: https://urbanlab.gdynia.pl/wp-content/uploads/2020/08/instrukcja_zoom_webinar-1.pdf
Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w mieście w trakcie i po pandemii?
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.
Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych znajdą Państwo pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/status-i-organizacja,1500/ochrona-danych-osobowych,538337