18.09.2020, godz. 17:30-18:30

Doświadczenie pandemii jest jednym z tych kryzysów, które uświadamiają nam, w jak złożonej rzeczywistości funkcjonujemy. Miasto, jako złożony system, staje się faktyczną przestrzenią, w ramach której mierzyć się będziemy z kolejnymi, często nieprzewidzianymi kryzysami. Stąd rosnąca popularność idei miasta odpornego (urban/city resilience), które nie tylko będzie w stanie przezwyciężyć kryzys, ale również wykorzystać go do rozwoju.
Jednym z kluczowych wymiarów kształtowania miasta odpornego jest budowanie silnego, otwartego społeczeństwa, zdolnego do samoorganizacji i elastycznie odpowiadającego na zmiany. Czy kryzys pandemiczny może być szansą na wzmocnienie poczucia współodpowiedzialności i wspólnoty wśród mieszkańców miasta? Jak doświadczenie izolacji wpłynęło na sytuację osób doświadczających trudności życiowych? W jaki sposób instytucje mogą wesprzeć proces rozwijania sieci wsparcia, solidarności oraz umiejętności adaptacji do kolejnych zmian?
W debacie wezmą udział:
Sylwia Bruna – antropolożka kultury, animatorka społeczna, koordynatorka projektów społecznych oraz przestrzeni Solidarność Codziennie w Europejskim Centrum Solidarności. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami społecznymi, by wprowadzać zmianę w terenie, tym fizycznym i wyobrażonym. Fanka codzienności i poszukiwaczka lokalnych historii.
Piotr Harhaj – pedagog, pracownik socjalny, animator przedsięwzięć społecznych, organizator działań na rzecz społeczności lokalnych. Dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni. Zaangażowany w działania na rzecz włączenia społecznego osób marginalizowanych. Animator Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego – www.otwartebramy.org, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji w Sopocie.
Agnieszka Muras – koordynatorka projektów dla liderów miast w Fundacji Szkoła Liderów, od ponad 10 lat związana z sektorem pozarządowym. Początki zaangażowania społecznego testowała pracując w Cieszynie w obszarach edukacji kulturalnej i miejskiej, co pozwala jej lepiej rozumieć środowisko pracy działaczy spoza centrum. Zwolenniczka koncepcji długofalowego, elastycznego planowania i współpracy międzysektorowej na rzecz wspólnego dobra w miastach.
Zapraszamy do wysłuchania debaty online, a także zadawania pytań i komentowania. Link:
https://us02web.zoom.us/j/82276031766
Instrukcja jak dołączyć do wydarzenia poprzez program ZOOM Video Communications znajduje się tutaj:
https://urbanlab.gdynia.pl/wp-content/uploads/2020/08/instrukcja_zoom_webinar-1.pdf
Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/
Wydarzenie jest realizowane w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w mieście w trakcie i po pandemii?
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.
Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych znajdą Państwo pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/status-i-organizacja,1500/ochrona-danych-osobowych,538337