Kalendarium
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO | WYKŁADY
KLIMATYCZNE MITY | WYKŁAD DR ALEKSANDRY KARDAŚ
CHAOS W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ A EGOIZM REKLAMOBIORCÓW | WYKŁAD MICHAŁA PARZUCHOSKIEGO
POROZMAWIAJMY O PROJEKCIE UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
Wykład: Skąd się wzięła zmiana klimatu? (Anna Sierpińska, Nauka o klimacie)
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – pokaz filmu i spotkanie z autorką, Izą Rutkowską
„Porozmawiajmy o klimacie: spotkanie urzędu, ruchu społecznego i nauki”
Inny niż ja – jak mądrze się ze sobą różnić?
Projekcja filmu: „Homo Sapiens”/ reż. Nikolaus Geyrhalter/Austria, 2016/ 94 min
OTWARTE SPOTKANIE EWALUACYJNE – GDYŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2019

ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO | WYKŁADY

KLIMATYCZNE MITY | WYKŁAD DR ALEKSANDRY KARDAŚ

CHAOS W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ A EGOIZM REKLAMOBIORCÓW | WYKŁAD MICHAŁA PARZUCHOSKIEGO

POROZMAWIAJMY O PROJEKCIE UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Wykład: Skąd się wzięła zmiana klimatu? (Anna Sierpińska, Nauka o klimacie)

“Skąd się wzięła zmiana klimatu” wykład Anny Sierpińskiej

Podczas spotkania poznamy podstawy działania systemu klimatycznego, poznamy historię odkryć związanych z klimatem, dowiemy się czym jest konsensus naukowy i jak została zbudowana obecna wiedza na temat zmiany klimatu.

Wykład poprowadzi Anna Sierpińska, członkini redakcji @NaukaoKlimacie popularyzatorka nauki, specjalizacja: wpływ zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze

Po wykładzie będzie miejsce na zadanie pytań oraz dyskusję. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – pokaz filmu i spotkanie z autorką, Izą Rutkowską

“Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – to film obrazujący jeden z najważniejszych momentów procesu tworzenia się społeczności na wrocławskim podwórku. W ciągu 4 lat sąsiedzi za sprawą pojawienia się w okolicy 7-metrowego jeża poznali się i zaczęli współdziałać. Pomysł wysłania dzieci na wspólne kolonie przerodził się w szeroko zakrojony plan przebudowy całego podwórka, któremu wspólnie nadali tytułową nazwę. Film Izy Rutkowskiej stał się kultowym dziełem wśród urzędników zajmujących się rewitalizacją przestrzeni w całym kraju.

Iza Rutkowska – projektantka, edukatorka i animatorka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych. Wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie – angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy

„Porozmawiajmy o klimacie: spotkanie urzędu, ruchu społecznego i nauki”

Debata jest pierwszą okazją w Gdyni do spotkania strony naukowej, urzędowej, samorządowej oraz społecznej, aby porozmawiać o zmianie klimatu mającej miejsce na całym globie, ale również lokalnie w Gdyni. Liczymy na wymianę perspektyw i wspólną refleksję nad możliwościami i trudnościami związanymi z prognozowaną zmianą klimatu i jej konsekwencjami. Zastanowimy się, jakie narzędzia mają poszczególne strony dyskusji, aby efektywnie organizować działania adaptacyjne i łagodzące zmianę klimatu, a co stanowi bariery i ograniczenia w tym zakresie.

Goście:

●  prof. Mirosław Miętus, Katedra Meteorologii i Klimatologii @Uniwersytet Gdański

●  Michał Kitkowski, @Extinction Rebellion Trójmiasto

●  Bartosz Frankowski, Wydział Środowiska, Urząd Miasta @Gdynia Moderacja: Joanna Krukowska, Laboratorium Innowacji Społeczny, Socjologia Uniwersytetu Gdańskiego

Plan spotkania:

●  Wstęp: czym jest zmiana klimatu? (prof. Miętus)

●  Omówienie zadań, celów działania/badań Wydziału Środowiska, Extinction Rebellion, Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie zmiany klimatu.

●  Pytania z sali.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Inny niż ja – jak mądrze się ze sobą różnić?

Zróżnicowany świat jednych zachwyca i fascynuje, drugich przeraża. Dla jednych „różny” oznacza „ciekawy”, dla drugich – różny to inny lub obcy. Czym zatem jest różnorodność w dzisiejszym świecie? Dlaczego tak bardzo interesują się nią firmy i świat biznesu? Jak może je wykorzystać miasto, by wykorzystując różne perspektywy mieszkańców tworzyć lepszą i bardziej nowoczesną wspólną przestrzeń? Co zyskujemy otwierając się na różnorodność? Dlaczego tak trudno jest nam nawiązać porozumienie z tymi, którzy się od nas różnią?

Do dyskusji na ten temat dziennikarka Dagny Kurdwanowska zaprosiła prof. Wiesława Łukaszewskiego, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej, autora wielu publikacji, w tym „Pięknie się różnić, mądrze być podobnym” (Smak Słowa, 2019) oraz dr Nataszę Kosakowską-Berezcką, psycholożkę, specjalizującą się m.in. w komunikacji międzykulturowej i zarządzaniu różnorodnością, współautorkę książki „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią” (Smak Słowa, 2017).

Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.

Natasza Kosakowska-Berezecka – ekspertka skutecznej komunikacji, motywacji, współpracy w zespole oraz rozwiązywania konfliktów i zarządzania różnorodnością. Z wykształcenia jest doktorem psychologii. Absolwentka Szkoły Trenerów TROP, mediatorka Polskiego Centrum Mediacji (mediacje cywilne i gospodarcze). Wykładowczyni akademicka w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego; mediatorka Polskiego Centrum Mediacji. Występuje jako ekspertka dla Gazety Wyborczej, Radia Gdańsk, Dziennika Bałtyckiego oraz Newsweeka. Wykłada na uczelniach polskich i zagranicznych.

Dagny Kurdwanowska – Dagny Kurdwanowska, dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet. Związana była m.in. z “Twoim Stylem”, “Dziennikiem Polska/The Times” oraz “Przekrojem”. Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek – ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą „A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość”. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Od października zaczyna studia na USWPS na kierunku psychogerontologia

Projekcja filmu: „Homo Sapiens”/ reż. Nikolaus Geyrhalter/Austria, 2016/ 94 min

Co pozostanie po naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki – sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy. Film „Homo Sapiens”, kręcony przez 4 lata w Europie, USA, Japonii i Argentynie, jest krytycznym portretem naszej cywilizacji. Zbudowany wyłącznie z precyzyjnie skomponowanych, statycznych ujęć, pozbawionych jakiegokolwiek komentarza. Przyglądamy się życiu ludzi na Ziemi, ich stosunkowi do zwierząt, drugiego człowieka, wojen. Brak tu obrazów przestrzeni prywatnych. Oglądamy wyłącznie miejsca publiczne: biura, hale sportowe, magazyny, szkoły, szpitale, sklepy. Poznajemy sposób organizacji życia na naszej planecie, a także wpływ, jaki rozwój technologii ma na degradację naszej cywilizacji. Widzimy miejsca opuszczone, zapomniane, odzyskane przez naturę i zwierzęta. Film jest głębokim spojrzeniem na wpływ, jaki ludzkość wywarła na Ziemię, próbą przewidzenia przyszłości, jaka nas czeka i oceną roli człowieka w dobie kryzysu ekologicznego. Czy mamy szansę na zmianę? Co powinniśmy w tym kierunku zrobić? Czy nie jest już za późno? Ten medytacyjny, poetycki esej o skończoności naszego gatunku zachęca do medytacji nad kruchością człowieka, do refleksji nad upływającym czasem i chwilą.

Pokaz filmu jest jednym z wydarzeń w UrbanLab Gdynia związanych ze zmianą klimatu.

Po filmie nie jest planowana dyskusja, ale pracownicy zespołu UrbanLab są otwarci na „kuluarowe” rozmowy po projekcji.

Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Film z napisami w języku polskim.

OTWARTE SPOTKANIE EWALUACYJNE – GDYŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2019

Zapraszamy na otwarte spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję gdyńskiego budżetu obywatelskiego. Opowiemy o najważniejszych wnioskach z ewaluacji BO 2019. Porozmawiamy o tym, jak powinna wyglądać kolejna edycja, wspólnie zastanawiając się, które z wprowadzonych zmian warto zachować a jakie warto zmienić.

Wydarzenie jest otwarte, nie obowiązują zapisy.

Miejsce: UrbanLab Gdynia (budynek IV Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej).

Spotkanie poprowadzą pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych.

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.