Kalendarium
Wykład: Skąd się wzięła zmiana klimatu? (Anna Sierpińska, Nauka o klimacie)
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – pokaz filmu i spotkanie z autorką, Izą Rutkowską
„Porozmawiajmy o klimacie: spotkanie urzędu, ruchu społecznego i nauki”
Inny niż ja – jak mądrze się ze sobą różnić?
Projekcja filmu: „Homo Sapiens”/ reż. Nikolaus Geyrhalter/Austria, 2016/ 94 min
OTWARTE SPOTKANIE EWALUACYJNE – GDYŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2019
Projekcja filmu:„Antropocen, epoka człowieka” reż: Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal, Nick de Pencier, 2018.
WYROBY. POLAKU, DO IT YOURSELF. SPOTKANIE Z OLGĄ DRENDĄ
Blok blokowi nierówny. Spotkanie z Betą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego”
Spotkanie dot. otwartych danych

Wykład: Skąd się wzięła zmiana klimatu? (Anna Sierpińska, Nauka o klimacie)

„Skąd się wzięła zmiana klimatu” wykład Anny Sierpińskiej

Podczas spotkania poznamy podstawy działania systemu klimatycznego, poznamy historię odkryć związanych z klimatem, dowiemy się czym jest konsensus naukowy i jak została zbudowana obecna wiedza na temat zmiany klimatu.

Wykład poprowadzi Anna Sierpińska, członkini redakcji @NaukaoKlimacie popularyzatorka nauki, specjalizacja: wpływ zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze

Po wykładzie będzie miejsce na zadanie pytań oraz dyskusję. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – pokaz filmu i spotkanie z autorką, Izą Rutkowską

„Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców – to film obrazujący jeden z najważniejszych momentów procesu tworzenia się społeczności na wrocławskim podwórku. W ciągu 4 lat sąsiedzi za sprawą pojawienia się w okolicy 7-metrowego jeża poznali się i zaczęli współdziałać. Pomysł wysłania dzieci na wspólne kolonie przerodził się w szeroko zakrojony plan przebudowy całego podwórka, któremu wspólnie nadali tytułową nazwę. Film Izy Rutkowskiej stał się kultowym dziełem wśród urzędników zajmujących się rewitalizacją przestrzeni w całym kraju.

Iza Rutkowska – projektantka, edukatorka i animatorka kultury. Założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Szkoły Nauk Praktycznych. Wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie – angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy

„Porozmawiajmy o klimacie: spotkanie urzędu, ruchu społecznego i nauki”

Debata jest pierwszą okazją w Gdyni do spotkania strony naukowej, urzędowej, samorządowej oraz społecznej, aby porozmawiać o zmianie klimatu mającej miejsce na całym globie, ale również lokalnie w Gdyni. Liczymy na wymianę perspektyw i wspólną refleksję nad możliwościami i trudnościami związanymi z prognozowaną zmianą klimatu i jej konsekwencjami. Zastanowimy się, jakie narzędzia mają poszczególne strony dyskusji, aby efektywnie organizować działania adaptacyjne i łagodzące zmianę klimatu, a co stanowi bariery i ograniczenia w tym zakresie.

Goście:

●  prof. Mirosław Miętus, Katedra Meteorologii i Klimatologii @Uniwersytet Gdański

●  Michał Kitkowski, @Extinction Rebellion Trójmiasto

●  Bartosz Frankowski, Wydział Środowiska, Urząd Miasta @Gdynia Moderacja: Joanna Krukowska, Laboratorium Innowacji Społeczny, Socjologia Uniwersytetu Gdańskiego

Plan spotkania:

●  Wstęp: czym jest zmiana klimatu? (prof. Miętus)

●  Omówienie zadań, celów działania/badań Wydziału Środowiska, Extinction Rebellion, Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie zmiany klimatu.

●  Pytania z sali.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Inny niż ja – jak mądrze się ze sobą różnić?

Zróżnicowany świat jednych zachwyca i fascynuje, drugich przeraża. Dla jednych „różny” oznacza „ciekawy”, dla drugich – różny to inny lub obcy. Czym zatem jest różnorodność w dzisiejszym świecie? Dlaczego tak bardzo interesują się nią firmy i świat biznesu? Jak może je wykorzystać miasto, by wykorzystując różne perspektywy mieszkańców tworzyć lepszą i bardziej nowoczesną wspólną przestrzeń? Co zyskujemy otwierając się na różnorodność? Dlaczego tak trudno jest nam nawiązać porozumienie z tymi, którzy się od nas różnią?

Do dyskusji na ten temat dziennikarka Dagny Kurdwanowska zaprosiła prof. Wiesława Łukaszewskiego, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej, autora wielu publikacji, w tym „Pięknie się różnić, mądrze być podobnym” (Smak Słowa, 2019) oraz dr Nataszę Kosakowską-Berezcką, psycholożkę, specjalizującą się m.in. w komunikacji międzykulturowej i zarządzaniu różnorodnością, współautorkę książki „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią” (Smak Słowa, 2017).

Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów.

Natasza Kosakowska-Berezecka – ekspertka skutecznej komunikacji, motywacji, współpracy w zespole oraz rozwiązywania konfliktów i zarządzania różnorodnością. Z wykształcenia jest doktorem psychologii. Absolwentka Szkoły Trenerów TROP, mediatorka Polskiego Centrum Mediacji (mediacje cywilne i gospodarcze). Wykładowczyni akademicka w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego; mediatorka Polskiego Centrum Mediacji. Występuje jako ekspertka dla Gazety Wyborczej, Radia Gdańsk, Dziennika Bałtyckiego oraz Newsweeka. Wykłada na uczelniach polskich i zagranicznych.

Dagny Kurdwanowska – Dagny Kurdwanowska, dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet. Związana była m.in. z „Twoim Stylem”, „Dziennikiem Polska/The Times” oraz „Przekrojem”. Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek – ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą „A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość”. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Od października zaczyna studia na USWPS na kierunku psychogerontologia

Projekcja filmu: „Homo Sapiens”/ reż. Nikolaus Geyrhalter/Austria, 2016/ 94 min

Co pozostanie po naszej cywilizacji, gdy w końcu wyginiemy? Puste przestrzenie, opuszczone budynki – sklepy, kina, szpitale, biura, szkoły, biblioteki, parki rozrywki i więzienia. Ruiny miast, które coraz bardziej porastać będzie roślinność. Zarośnięte wysypiska śmieci i zbiorniki wody czy rozpadający się na drodze asfalt… Przestrzeń, w której mieszkamy, po naszej zagładzie ponownie przejmie natura, z której kiedyś brutalnie ją wyrwaliśmy. Film „Homo Sapiens”, kręcony przez 4 lata w Europie, USA, Japonii i Argentynie, jest krytycznym portretem naszej cywilizacji. Zbudowany wyłącznie z precyzyjnie skomponowanych, statycznych ujęć, pozbawionych jakiegokolwiek komentarza. Przyglądamy się życiu ludzi na Ziemi, ich stosunkowi do zwierząt, drugiego człowieka, wojen. Brak tu obrazów przestrzeni prywatnych. Oglądamy wyłącznie miejsca publiczne: biura, hale sportowe, magazyny, szkoły, szpitale, sklepy. Poznajemy sposób organizacji życia na naszej planecie, a także wpływ, jaki rozwój technologii ma na degradację naszej cywilizacji. Widzimy miejsca opuszczone, zapomniane, odzyskane przez naturę i zwierzęta. Film jest głębokim spojrzeniem na wpływ, jaki ludzkość wywarła na Ziemię, próbą przewidzenia przyszłości, jaka nas czeka i oceną roli człowieka w dobie kryzysu ekologicznego. Czy mamy szansę na zmianę? Co powinniśmy w tym kierunku zrobić? Czy nie jest już za późno? Ten medytacyjny, poetycki esej o skończoności naszego gatunku zachęca do medytacji nad kruchością człowieka, do refleksji nad upływającym czasem i chwilą.

Pokaz filmu jest jednym z wydarzeń w UrbanLab Gdynia związanych ze zmianą klimatu.

Po filmie nie jest planowana dyskusja, ale pracownicy zespołu UrbanLab są otwarci na „kuluarowe” rozmowy po projekcji.

Wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Film z napisami w języku polskim.

OTWARTE SPOTKANIE EWALUACYJNE – GDYŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2019

Zapraszamy na otwarte spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję gdyńskiego budżetu obywatelskiego. Opowiemy o najważniejszych wnioskach z ewaluacji BO 2019. Porozmawiamy o tym, jak powinna wyglądać kolejna edycja, wspólnie zastanawiając się, które z wprowadzonych zmian warto zachować a jakie warto zmienić.

Wydarzenie jest otwarte, nie obowiązują zapisy.

Miejsce: UrbanLab Gdynia (budynek IV Pomorskiego Parku Naukowo- Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej).

Spotkanie poprowadzą pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych.

Projekcja filmu:„Antropocen, epoka człowieka” reż: Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal, Nick de Pencier, 2018.

WYROBY. POLAKU, DO IT YOURSELF. SPOTKANIE Z OLGĄ DRENDĄ

Zapraszamy na spotkanie z Olgą Drendą w ramach Nagrody Literackiej Gdynia i Festiwalu Miasto Słowa.

Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest tylko wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w przydomowej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentymentalizmu i przemyślność.

Prowadzenie: Przemysław Rydzewski.

Olga Drenda– dziennikarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Lampie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym” i „The Guardian”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Jest współautorką polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa. W 2016 roku opublikowała książkę Duchologia. Rzeczy i ludzie czasu transformacji. Za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” otrzymała nominację do Paszportów „Polityki”. Mieszka w Mikołowie.

Blok blokowi nierówny. Spotkanie z Betą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego”

Osiedla blokowe – szczytowe osiągnięcie masowego budownictwa czy źródło nieszczęść mieszkańców miast? Obrośnięte rozmaitymi mitami, stanowiące zarówno przedmiot analiz socjologicznych, jak i inspiracje dla filmów i piosenek, bloki wtopiły się już w otaczający nas krajobraz. Jak zmieniły przestrzeń, w której żyjemy? Jak wpłynęły na historię współczesnej architektury? Czym różnią się od siebie różne osiedla i jak się na nich żyje w Polsce, a jak w Niemczech czy USA?

O tym wszystkim porozmawiamy z Beatą Chomątowską, autorką reportażu „Betonia. Dom dla każdego” (https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/betonia), za którą została nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.

Beata Chomątowska – pisarka i dziennikarka, współzałożycielka oraz prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest autorką książek „Stacja Muranów”, „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie”, „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy” oraz „Betonia”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne. Urodzona w Krakowie, mieszka w Warszawie.

Spotkanie dot. otwartych danych

Rozmowa w której udział wezmą: Małgorzata Czaja – kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości życia i Integracji systemów zarządzania oraz Jacek Tomaszewski MASTER TELECOM // CITY DATA, członkowie Zespołu Tematycznego UL.

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w Polityka prywatności i wykorzystania plików cookies portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.