Kalendarium
I spotkanie Zespołu Tematycznego Urbanlab Gdynia
Jak przeprowadzić własny warsztat? Wprowadzenie do Study Circle – warsztaty dla gdyńskich Rad Dzielnic i mieszkańców
Strefa Psyche Extra – letnia odsłona cyklu warsztatów z SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny
Human Energy – projekcja filmu i dyskusja z twórcami filmu i ekspertem ds. technologii OZE i paliw alternatywnych.
Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne
System do mieszkania – wykład i spotkanie autorskie z dr inż. arch. Agatą Twardoch.
Urban farming i garden sharing – jak wspólnie hodować rośliny i korzystać z miejskiego ogrodnictwa?
Forum Praktyków Partycypacji
Targi Innowacji Społecznych. Sposoby na dobre życie.
Foodsharing/meal-sharing – jak wymieniać jedzenie?

I spotkanie Zespołu Tematycznego Urbanlab Gdynia

Spotkanie rozpoczynające proces poszukiwania rekomendacji dla dalszych ścieżek szukania rozwiązań w ramach osi pionowej UrbanLabu. W ramach pierwszego spotkania, przedstawiciele urzędu, organizacji pozarządowych oraz jednostek pomocnicznych dowiedzą się, czym jest i jak działa UrbanLab, jakie zadanie przewidziane jest dla Zespołu Tematycznego oraz jakich rezultatów oczekujemy.

Jak przeprowadzić własny warsztat? Wprowadzenie do Study Circle – warsztaty dla gdyńskich Rad Dzielnic i mieszkańców

Spotkanie dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak przekazywać wiedzę i umiejętności w formie warsztatowej. Poznamy podstawowe zasady prowadzenia warsztatów. Dowiemy się, co powinno być w tzw. kontrakcie oraz kiedy go zawierać, jak dostosować treść warsztatu do potrzeb grupy, jakimi metodami pracować na warsztacie manualnym, a jakimi na angażującym umysł, jak zintegrować i zaktywizować grupę oraz stworzyć dobrą atmosferę.

Prowadzenie:

Gosia Zamorska – prezeska gdańskiej Fundacji Generacja, animatorka, aktywistka. Prowadzi we Wrzeszczu centrum aktywności lokalnej – Klub Młodego Wrzeszczaka. Popularyzatorka idei oddolnych działań obywatelskich

Strefa Psyche Extra – letnia odsłona cyklu warsztatów z SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny

Zbliżające się lato nastraja do optymizmu, wyzwala chęć działania i zmian. Wykorzystajmy tę energię, by w pozytywnym duchu porozmawiać o sprawach nie zawsze łatwych, ale zawsze ważnych i budujących kompetencje psychologiczne. Chęci i dążenia innych do zmian postrzegamy inaczej niż własne, jakie społeczne konsekwencje niesie ze sobą taka asymetria w spostrzeganiu? Czy działania na rzecz wspólnego interesu wymagają wiedzy i umiejętności, czy zapału i poświęcenia? Jak przekonać ludzi, że warto troszczyć się o przestrzeń i ludzi wokół nas? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas Strefy Psyche w Gdyni. W ramach wydarzenia, organizowanego we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych, zapraszamy na wykłady z ekspertami Uniwersytetu SWPS.

Info i rejestracja: https://www.swps.pl/strefa-psyche

Human Energy – projekcja filmu i dyskusja z twórcami filmu i ekspertem ds. technologii OZE i paliw alternatywnych.

„Human Energy” to niezwykła opowieść o współczesnych hobbitach, którzy przerażeni perspektywą życia po zmianach klimatu postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Wdrażają w życie gospodarkę obiegu zamkniętego w sektorze energetycznym, poprzez zakładanie spółdzielni energii odnawialnej. Ich zdaniem to jedyna droga do ocalenia świata przed skutkami zmian klimatu, a przy okazji dobry sposób na inwestowanie. Czy ma znaczenie fakt, że pieniądz to najlepiej działający argument?
Film był prezentowany na ponad 20 międzynarodowych festiwalach i zdobył 4 nagrody, w tym Honorable Mention Humanitarian Award 2018 i Award of Merit na Accolade Global Film Competition w USA, a także za najlepsze zdjęcia na Alternative Film Festival w Kanadzie.
Wstęp wolny.

Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne

UrbanLab Gdynia zaprasza na spotkanie pt. „Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne”.

5 czerwca | 17:30-18:30
PPNT Gdynia, budynek IV
Wstęp wolny

Kilka dni temu na dachu Urzędu Miasta Gdyni zamieszkały rodziny pszczele. Na specjalnie przygotowanym podeście stanęły cztery ule, w których żyć i pracować może od około 160 do nawet 240 tysięcy owadów. Po krótkiej aklimatyzacji pszczoły ruszyły do pracy wśród drzew i krzewów pobliskiego parku. Wszystko dzięki zmianom w miejskiej uchwale, umożliwiającym hodowanie tych owadów w mieście, w tym m.in. na dachach budynków. Teraz zajmą się one zapylaniem pobliskich drzew i kwiatów oraz produkcją prawdziwie gdyńskiego miodu.

Pszczoły w mieście mają bardzo dobre warunki do życia. Rośliny nie są opryskiwane substancjami chemicznymi, dzięki czemu wytwarzają one więcej miodu niż ich siostry w pasiekach wiejskich. W trakcie spotkania poznamy codzienne życie tych pożytecznych owadów. Dowiemy się również jakie rośliny w naszym ogrodzie są doskonałym źródłem nektaru i pyłku dla pszczół.

Gościem spotkania będzie Pan Jan Dąbrowski – trójmiejski youtuber, twórca kanału poświęconego pszczołom oraz roślinom miododajnym oraz wielki miłośnik pszczół i kwiatów (Dzikie Pszczoły) oraz Pan Robert Klimek, który opiekuje się pasieką na dachu gdyńskiego magistratu. Spotkanie poprowadzi Dorota Marszałek-Jalowska z Referatu Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni.

Spotkanie „Pszczoły miodne, dzikie zapylacze i rośliny miododajne” organizowane jest z okazji Światowego Dnia Środowiska ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

System do mieszkania – wykład i spotkanie autorskie z dr inż. arch. Agatą Twardoch.

Jakie są zagrożenia dla dostępnego budownictwa mieszkaniowego? Do czego prowadzi utowarowienie? Czym kończy się segregacja i prywatyzacji przestrzeni? Na czym polega suburbanizacja? Jakie są dobre praktyki w lokalnej i regionalnej polityce mieszkaniowej przeciwdziałające negatywnym zjawiskom i zwiększające dostępność mieszkań? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas spotkania, którego tematem przewodnim będzie sytuacja mieszkaniowa i problem dostępności mieszkań w Polsce. Będzie również o kooperatywach jako dobrym modelu mieszkaniowym i potencjale wewnętrznym rozwoju miast.

Prowadzenie:

Agata Twardoch – architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Promotorka kooperatyw mieszkaniowych, cohousingu i idei prawa do mieszkania. W maju 2019 nakładem wydawnictwa Bęc Zmiana! ukazała się jej książka: „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”.

Urban farming i garden sharing – jak wspólnie hodować rośliny i korzystać z miejskiego ogrodnictwa?

Trzecie spotkanie z cyklu „Współdzielenie”, tym razem poświęcone zagadnieniom wymiany nasion i sadzonek, hodowli warzyw i owoców, zbieraniu i wykorzystaniu jadalnych dzikorosnących roślin.

Prowadzenie:

Joanna Krukowska (Laboratorium Innowacji Społecznych / Socjologia UG)

Forum Praktyków Partycypacji

Sesja śniadaniowa: UrbanLab. Albo INNaczej – trójmiejskie sposoby na społeczne innowacje.

Info i rejestracja: https://partycypacjaobywatelska.pl/forum/

Targi Innowacji Społecznych. Sposoby na dobre życie.

Wydarzenie pod hasłem „Pomysły na lepsze życie”, które we wtorek, 4 czerwca, w godz. 10.00 – 13.00 odbędzie się UrbanLab w Gdyni, to okazja do poznania autorów projektów, które powstały w inkubatorze innowacji społecznych, porozmawiania z nimi o tym, jak poprawić jakość życia osób zależnych i co zrobić, by wypracowane już rozwiązania mogły znaleźć zastosowanie w Państwa codziennej pracy.

Program obejmuje m,in. prezentację najlepszych pomysłów powstałych w inkubatorze, wystawę ich prototypów, networking i giełdę pomysłów wdrożeniowych, na przykład w zakresie finansowania innowacji
społecznych. Warto skorzystać i podzielić się swoim doświadczeniem, ale także zaczerpnąć z dobrych praktyk, o których opowiedzą zaproszeni na targi goście.

W programie wydarzenia m.in.:
• wystąpienia pitchingowe i prezentacje najlepszych przetestowanych
pomysłów na poprawę jakości życia osób zależnych
• innowacyjne stoliki tematyczne, spotkania H2H oraz konsultacje
z innowatorami i innowatorkami społecznymi
• giełda pomysłów wdrożeniowych, czyli wspólny namysł i wymiana
wiedzy w zakresie osadzania i finansowania innowacji społecznych
• networking dla innowatorów społecznych, przedstawicieli jednostek
samorządów, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i biznesu
• wystawa wybranych prototypów innowacji społecznych
i filmowa prezentacja nowatorskich rozwiązań odpowiadających
na realnie zdiagnozowane problemy społeczne.

Targom towarzyszy wydanie najnowszej gdyńskiej publikacji
„Innowacje społeczne. Dwanaście pomysłów na lepsze życie”.
Każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł otrzymać egzemplarz w wersji
drukowanej lub elektronicznej.

Jeśli jest coś, o co w związku z Targami Innowacji Społecznych chcielibyście Państwo zapytać, proszę o kontakt z Katarzyną Ziemann oraz Magdaleną Żółkiewicz z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni: e-mail: k.ziemann@lis.gdynia.plm.zolkiewicz@lis.gdynia.pl, tel. 58 727 39 16.

Foodsharing/meal-sharing – jak wymieniać jedzenie?

UrbanLab zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Współdzielenie”, w którym będzie kontynuować tematykę jedzeniową. Będziemy dalej rozwijać temat foodsharingu (wymiana jedzenia), koncentrując sie tym razem na meal-sharingu (wymianie posiłków i potraw).

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.