Kalendarium
W jakim stanie jest Morze Bałtyckie i jak o nie dbać? Rozmowa w siedzibie UrbanLab Gdynia | W ramach festiwalu Gdynia Design Days
Gdynia w klimacie. WODA
„Co u Ciebie?” Gdyński telefon zaufania dla dzieci i młodzieży | Rozmowa z Adrianną Janowicz w siedzibie UrbanLabu
Woda pitna. Czy w Gdyni można pić kranówkę? Spotkanie z Małgorzatą Skrzypkowską z PEWIK Gdynia w siedzibie UrbanLabu
Innowacje społeczne w kulturze | Rozmowa online
Przygotowanie Miast do WUF11. Miasto jutra – dialog i współzarządzanie w czasach wielu wyzwań (online – obowiązują zapisy)
Co Internet ma wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza? Wykład online Joanny Murzyn
Lokalność po pandemii | Wykład online Joanny Erbel
Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Sąsiedzi w trakcie pandemii
Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Dzieci z doświadczeniem migracji w polskich szkołach

W jakim stanie jest Morze Bałtyckie i jak o nie dbać? Rozmowa w siedzibie UrbanLab Gdynia | W ramach festiwalu Gdynia Design Days

06.07.2022 r., godz. 14:30-15:30

Podczas rozmowy skonfrontujemy nasze wyobrażenia o warunkach panujących w Morzu Bałtyckim. Dowiemy się, jakie są kluczowe procesy zachodzące aktualnie w jego wodach i o tym, co należy zrobić, aby o nie dbać.

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM. Baltic Sea Action Plan to dokument Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znanej również jako Komisja Helsińska (HELCOM). Dokument uznawany jest za najważniejszą międzynarodową umowę mającą na celu ochronę i przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku. Nowa wersja planu zawiera działania na lata 2021–2030 i uwzględnia realizację łącznie ok. 200 wyzwań. Konsultowana była z Fundacją WWF Polska.

Rozmowę poprowadzi:

Magda Dębna – koordynatorka UrbanCafé, działającego w ramach UrbanLab Gdynia, które stanowi forum dyskusji o mieście, jednocząc mieszkańców, naukowców, specjalistów i urzędników. W UrbanCafé organizuje m.in. wykłady, spotkania, debaty, projekcje filmowe i szkolenia. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Central European University i Climate Reality Leadership Corps.

Goście:

dr Tomasz Kijewski – biolog, badacz i edukator w Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie. Absolwent biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizował się z antropologii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim w dziedzinie genetyki. Obecnie realizuje misję edukacyjną Instytutu. Jego dziedzina to biologia i genetyka fauny morskiej, a na co dzień zajmuje się interdyscyplinarnym podejściem do środowiska morskiego, w tym ekologią, taksonomią i bioróżnorodnością. Jest zaangażowany w różnorodne działania edukacyjne, biorąc udział bądź współorganizując liczne festiwale i pikniki naukowe oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi również blog popularnonaukowy: Rybanapiatek.wordpress.com.

Michał Olenycz – absolwent oceanografii ze specjalnością biologia morza. Od 11 lat pracownik Instytutu Morskiego, będącego od ponad dwóch lat jednostka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W pracy zawodowej zajmuje się głównie realizacją projektów związanych z uzyskiwaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć realizowanych w polskich obszarach morskich. Współautor projektów planów ochrony obszarów Natura 2000 w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich. Jego niezrealizowane pasje naukowe dotyczą wpływu zooplanktonu galaretowatego na funkcjonowanie ekosystemów morskich i przyczyn, które powodują jego masowy rozwój.

Dominika Wojcieszek – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego oraz San Francisco State University. Jej różnorodne doświadczenie obejmuje badania paleooceanograficzne, zarządzanie laboratorium badawczym, wolontariaty paleontologiczne i nurkowe, rejsy badawcze, opracowywanie i prowadzenie zajęć i warsztatów edukacji morskiej, wystąpienia w radiu i telewizji. Współtworzyła publikacje dotyczące metod edukacji morskiej oraz krótką książkę dla dzieci pt. „Podwodne podróże”. Jest wielką fanką środowiska naturalnego, i chociaż wielu jego części nie ma potrzeby doświadczać na własnej skórze, dokłada wszelkich starań, aby pomóc je zachować dla przyszłych pokoleń. Obecnie zawodowo zajmuje się ochroną ekosystemów morskich w projekcie ochrony ssaków i ptaków morskich prowadzonym przez Fundację WWF Polska. Poza pracą pełni rolę Członka Zarządu European Marine Science Educators Association i jest Fundatorką oraz Prezesem Zarządu Fundacji Tygrysie Lilie, działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Gdynia w klimacie. WODA

Gdynia w klimacie to wyjątkowy projekt, w którym biorą udział gdyńskie instytucje – Biblioteka Gdynia, Centrum Aktywności Rodziny, Centrum Aktywności Seniora, Centrum Nauki Experyment, Gdyńskie Centrum Sportu, Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Przystanie, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni oraz Wymiennikownia. Naszym celem jest skupienie informacji o  różnych, proekologicznych, działaniach prowadzonych przez te placówki w jednym miejscu i pod jednym hasłem. Program organizowany jest w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities i trwa trzy miesiące. W kwietniu tematem przewodnim była ZIELEŃ, maj upłynął pod hasłem POWIETRZE, a czerwiec to miesiąc WODY!

Dlaczego w czerwcu chcemy mówić o wodzie?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że dostęp do bieżącej wody mamy… na bieżąco. Jednak galopujące zmiany klimatu, już w perspektywie kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, mogą sprawić, że zasoby, które dziś są na wyciągnięcie ręki, staną się trudno dostępne. Wyobraźcie sobie, jak wyglądałby Wasz dzień, gdyby woda w kranach była dostępna tylko w określonych porach dnia. Lub gdyby limit zużycia na jednego mieszkańca wynosił np. 10 litrów na dobę (obecnie statystyczny Polak zużywa ok. 150). Czy jesteście w stanie cokolwiek ugotować, odpowiednio zadbać o higienę? Jak musielibyście zmodyfikować swoje codzienne nawyki?

Ekosystemy działają jak naczynia połączone – zmiana jednego elementu pociąga za sobą kolejne. Jeśli emisje CO2 utrzymają się na takim poziomie jak dziś, w Polsce aż 15 mln ludzi może doświadczyć do końca wieku niedoborów wody. Nieustannie rosnące emisje gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, nieodwracalnie destabilizują hydrosferę. W wyniku ocieplenia klimatu topnieją polarne pokrywy lodowe, podnosząc poziom mórz i oceanów. Zbiorniki wodne doskonale magazynują ciepło, wpływając na temperaturę i cyrkulację wody w środowisku – dlatego tak ważnym krokiem w dysponowaniu wodą jest jej retencja, czyli zatrzymywanie w środowisku. Woda to nasz najważniejszy i najcenniejszy surowiec, dlatego powinniśmy robić co w naszej mocy, by ograniczać jej zużycie. Do zakręcania kurka podczas mycia zębów oraz brania szybkich pryszniców, zamiast kąpieli w wannie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak zużycie wody to również nasze wybory konsumenckie. To, co bezpośrednio zużywamy do picia czy sprzątania, to jedna strona medalu, ale musimy pamiętać, że wszystko, co kupujemy, niesie ze sobą tzw. ślad wodny, czyli konkretną ilość wody zużywaną w procesie produkcji danego przedmiotu. Produkcja zwykłej kartki papieru zużywa 10 litrów wody, zaś kilograma wołowiny – ponad 15 000! Mądre rozporządzanie wodą w miastach oraz gospodarstwach domowych przyniesie szereg pozytywnych korzyści, w tym mniejsze ryzyko susz lub łagodzenie upałów.

Nie możemy zapominać, że za dramatyczny stan mórz i oceanów odpowiada nie tylko antropogeniczna zmiana klimatu, lecz – będące również naszym niechlubnym dziełem – zanieczyszczenie plastikiem. Szacuje się, że odpady z tworzyw sztucznych każdego roku bezpośrednio lub pośrednio odpowiadają za śmierć miliona morskich ptaków i setek tysięcy morskich ssaków. Niektóre z nich omyłkowo połykają plastik, biorąc go za pożywienie. Wiele nieświadomie spożywa ogromne ilości mikroplastiku wraz z ich naturalnym pożywieniem – planktonem. Układ pokarmowy ssaków i ptaków morskich częściowo wypełniony tworzywami sztucznymi powoduje sztuczne poczucie nasycenia – skutkuje to niedożywieniem, a w drastycznych przypadkach również śmiercią.

Pamiętajmy również, że woda to także nasze bezpośrednie sąsiedztwo! Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych akwenów na świecie, co jest bezpośrednim skutkiem destrukcyjnej działalności ludzi. Morze to przecież nie tylko ogromna masa wody, lecz niesamowity wachlarz bioróżnorodności, który z roku na rok staje się coraz bardziej ubogi. Smutnym przykładem jest np. stale malejąca populacja dorszy oraz fakt, że dorosłe osobniki osiągają coraz mniejsze rozmiary.

Aby szerzyć wiedzę i świadomość społeczną dotyczącą problemu gospodarowania wodą oraz zanieczyszczenia mórz i oceanów, gdyńskie instytucje przygotowały propozycje dla wszystkich grup wiekowych – są m.in. warsztaty i gry dla najmłodszych, wykłady dla dorosłych i spotkania dla seniorów. W czerwcu będziemy spacerować, wymieniać się roślinami, ale dowiemy się też skąd pochodzi kranowa woda. Poniżej przedstawiamy szczegóły aktywności przygotowanych przez miejskie placówki.

Biblioteka Gdynia

Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę Gdynia odbędą się aż w pięciu placówkach! Już 4 czerwca Biblioteka Wiedzy zaprasza na warsztaty „Owijam ekologicznie”, w trakcie których nauczymy się tworzyć zdrowe dla klimatu woskowijki. Start imprezy o 11:00. Z kolei 9 czerwca o 17:00 w Bibliotece Obłuże rozpocznie się wykład popularnonaukowy o powietrzu i działaniach zmierzających do jego poprawy. Na koniec wykładu organizatorzy zaplanowali także mały pokaz chemiczny zatytułowany „Skaczący kubeczek”. Natomiast 13 czerwca w Bibliotece Chylonia Centrum będziemy mogli się wymienić roślinami! Między 12:00 a 19:00 przy ulicy Kartuskiej 20B odbędzie się biblioteczna wymiana roślin „Zielony ryneczek”. Z kolei 28 czerwca w bibliotece na Pustkach Cichowskich (ul. Chabrowa 43) czeka nas kolejna edycja kolorowania „klimatycznych” mandali. Dzieła sztuki zaczniemy malować o 17:00, a temat prac to „Powietrznie, wietrznie i deszczowo”. Ostatnie czerwcowe, proekologiczne wydarzenie gdyńska biblioteka zaplanowała na 29 czerwca. Ornitologiczny spacer „Rośliny i zwierzęta Wzgórza” ruszy z Biblioteki Wzgórze przy ulicy Biskupa Dominika 3. Uliczkami Wzgórza św. Maksymiliana poprowadzi nas pisarka i artystka Salcia Hałas. Będzie, między innymi, o gołębiach, które rozpoznają ludzkie twarze, o mewach, co stepują, o gawronach i wróblach. Start spaceru o 17:00.

Centrum Aktywności Seniora

Centrum Aktywności Seniora zaprasza na Piknik na Polance Redłowskiej. 30 czerwca w godzinach 13:00-16:00 czeka nas wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Organizatorzy zaplanowali muzykę na żywo, tańce oraz strefę gastronomiczną. Nie zabraknie również proekologicznych elementów edukacyjnych – specjalne stoiska przygotuje PEWiK Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Centrum Nauki Experyment

Czasem okazuje się, że „co za dużo, to niezdrowo”, dlatego 18 i 19 czerwca Experyment podczas Warsztatów Rodzinnych poruszy m.in. temat eutrofizacji, czyli przeżyźniania, powodującego nadmierny rozwój sinic (i nie tylko!). Jako że będą to warsztaty dla rodzin z dziećmi, to tak poważny temat zostanie podjęty w sposób lekki i doświadczalny, by młodzi uczestnicy nie tylko zrozumieli wagę poruszanych kwestii, ale również, a może przede wszystkim, bardzo dobrze się bawili. Z kolei 11 czerwca CNE będzie reprezentowało Gdynię na Sopockim Pikniku Naukowym, gdzie opowie, czym jest mezoplastik i jak możemy pomóc naukowcom w jego poszukiwaniu na bałtyckich plażach. Piknik startuje pod siedzibą IOPANu o godzinie 10:00 i potrwa aż do 16:00. Experyment zaprasza również na swój facebookowy fanpage i kanał YouTube, bo tam w Światowym Dniu Oceanów zostanie opublikowany film stworzony wraz z przedstawicielkami Fundacji Mare. Dowiemy się z niego m.in., w jakim stanie znajdują się morza i oceany, a także z jakimi problemami zmaga się nasz Bałtyk.

Gdyńskie Centrum Sportu

1 oraz 18 czerwca Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza dzieci na wyjątkowe spotkania z instruktorem żeglarstwa w ramach projektu „Gdynia na fali”. Między 12:00 a 18:00 porozmawiamy o budowie łódki klasy Optimist, o żeglowaniu, mitach i przesądach żeglarskich oraz zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Nie zabraknie również kącika malucha, w którym na dzieci czekać będą różnego rodzaju zajęcia plastyczne, a także żeglarskie zabawy. Dorośli będą mogli z kolei odetchnąć na leżakach w strefie chillout. Spotkanie odbędzie się w dwóch terminach – 1 czerwca spotykamy się na terenie zielonym przed Centrum Nauki Experyment, gdzie edukatorzy CNE przygotowali również mnóstwo innych atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Kolejna okazja do spotkania instruktora żeglarstwa nastąpi 18 czerwca podczas Dni Morza na Bulwarze Nadmorskim.

Laboratorium Innowacji Społecznych

Aktywności przygotowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych startują już 2 czerwca, kiedy to między 18:00-20:00 będzie można odwiedzić Dom Sąsiedzki w Przystani Lipowa 15. Wymienimy tam niepasujące lub zalegające nam w szafach ubrania na takie, które (być może) będą pasować idealnie. A tym samym zmierzymy się ze zjawiskiem nazywanym fast fashion. 8 czerwca o 12:00 rozpocznie się zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody Wielki Kack, czyli miejsca, które codziennie dostarcza wodę do ok. 30 tysięcy mieszkańców Gdyni. W pierwszy dzień lata, czyli 21 czerwca pospacerujemy z Michałem Miegoniem dookoła dawnego Jeziora Kackiego. Start o 18:00 w Przystani Lipowa. Dzień później Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na aż dwa wydarzenia – w UrbanLabie o 17:30 spotkamy się z Małgorzatą Skrzypkowską z PEWiK Gdynia, która opowie o tym, czy w Gdyni można pić kranówkę. Z kolei pół godziny później w Przystani odbędzie się spotkanie z Dorotą Marszałek z gdyńskiego Referatu Ekorozwoju pt. „Mała retencja i przykłady jej wykorzystania”.

Muzeum Emigracji

W czerwcu do akcji Gdynia w Klimacie dołącza Muzeum Emigracji! Już 3 czerwca zapraszamy osoby w wieku 15-19 lat do wzięcia udziału w kolejnym wydarzeniu z cyklu Late Nite. Tym razem spotykamy się pod hasłem Green Power. Oprócz klimatycznego miejsca do spędzenia czasu z przyjaciółmi organizatorzy przygotowali warsztaty, podczas których zrobicie coś z niczego oraz przeprowadzicie wymiankę książkowo/ubraniowo/roślinną. Czekać na Was będą również warsztaty z robienia kul siewnych, szycie woreczków, a nawet wegańskie przysmaki! Przy stanowisku stowarzyszenia Otwarte Klatki dowiemy się więcej o diecie roślinnej, a Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przygotuje dla Was specjalny quiz z nagrodami, planszówki i gry imprezowe. Wszystkie te atrakcje (i wiele innych!) czekają na Was 3 czerwca w godzinach 19:00-22:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

„Co u Ciebie?” Gdyński telefon zaufania dla dzieci i młodzieży | Rozmowa z Adrianną Janowicz w siedzibie UrbanLabu

27.06.2022 r., godz. 17:30-18:30

Gdynia poszukuje i wdraża długofalowe rozwiązania mające na celu wesprzeć młodych mieszkańców. Młodzi ludzie często nie wiedzą, w jaki sposób i gdzie mogą szukać dla siebie pomocy. W odpowiedzi na ich potrzeby, jeszcze w trakcie pandemii, powstała specjalna linia, która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat. Dyżury pod numerem 585 00 88 85 pełnią dyplomowani psychologowie oraz młodzi ludzie, którzy kończą studia psychologiczne i przeszli specjalistyczne szkolenie przygotowujące do kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Ponadto, na stronie  www.coucb.pl można zostawić wiadomość, na którą specjaliści odpowiedzą na nią w najbliższym dniu roboczym. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adrianną Janowicz, jedną z osób pracujących nad rozwojem zadania i opieką merytoryczną nad pracownikami i stażystami linii.

Rozmawiać będą:

Adrianna Janowicz  – psycholog i trenerka umiejętności społecznych. Ukończyła studia podyplomowe z psychologii klinicznej ze specjalizacją dotyczącą dzieci i młodzieży oraz cykl szkoleń w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Od kilku lat związana jest z gdyńskim systemem pomocy i wsparcia rodzin, specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów rozwijających umiejętności i kompetencje społeczne. Obecnie pełni obowiązki kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz koordynatora Gdyńskiego Ośrodka Stażowo-Terapeutycznego w Gdyni.

Magda Dębna – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Central European University w Budapeszcie, ukończyła Letnią Szkołę Wyszehradzką zainicjowaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Climate Reality Leadership Corps. W UrbanLab Gdynia pełni funkcję koordynatorki UrbanCafé, które stanowi forum dyskusji o mieście jednoczące mieszkańców, aktywistów, naukowców i urzędników. Brała udział w procesie budowania programu gdyńskiego centrum dla młodzieży Wymiennikownia.

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Zapraszamy do UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, Budynek IV (rotunda) Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wejście od ul. Stryjskiej/ SKM Redłowo. Więcej: https://urbanlab.gdynia.pl/kontakt/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Woda pitna. Czy w Gdyni można pić kranówkę? Spotkanie z Małgorzatą Skrzypkowską z PEWIK Gdynia w siedzibie UrbanLabu

22.06.2022 r., godz. 17:30-18:30

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gdyni (PEWIK) eksploatuje 8 ujęć wody – największym jest ujęcie ,,Reda’’, które zaopatruje w wodę znaczną część mieszkańców Gdyni. Wysokiej jakości, smaczna i zdrowa woda pochodzi z osadów geologicznych czwartorzędu, trzeciorzędu, kredy. Według obowiązującej klasyfikacji, są to w przeważającej ilości wody odpowiadające I klasie czystości wód, w których wartości elementów fizykochemicznych są kształtowane wyłącznie w efekcie naturalnych procesów zachodzących w wodach podziemnych i nie wskazują na wpływ działalności człowieka. Na czym polega proces uzdatniania wody i czy jest ekologiczny? Czy wody w Gdyni może zabraknąć? Czy w Gdyni można bezpiecznie pić wodę z kranu?

Na te i inne pytania odpowie Małgorzata Skrzypkowska. Z PEWIK Gdynia związana jest od 35 lat, a od 23 lat pełni funkcję zastępcy kierownika Wydziału Produkcji Wody ds. technologii. 

Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w ramach cyklu KLIMAT, interdyscyplinarnych spotkań na temat zachodzących globalnych i lokalnych zmian. Cykl włącza do rozmowy stronę naukową, urzędniczą i społeczną. Wydarzenie odbywa się w ramach miejskiej akcji „Gdynia w Klimacie”.

Zapraszamy do UrbanLab Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia, Budynek IV (rotunda) Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wejście od ul. Stryjskiej/ SKM Redłowo. Więcej: https://urbanlab.gdynia.pl/kontakt/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Innowacje społeczne w kulturze | Rozmowa online

20.06.2022 r., godz. 17:30-18:30

Podczas spotkania porozmawiamy o trzech projektach realizowanych w Inkubatorze pomysłów, który działa w ramach „Innowacji na ludzką miarę 2”. Jest to przedsięwzięcie, którego wdrożeniem zajmują się Laboratorium Innowacji Społecznych (Gdynia) i Fundacja Stocznia (Warszawa).

„Arbuz mobilny, uniwersalny”, „Wędrujące skrzynki” i „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze” to projekty, które z wykorzystaniem kultury i sztuki wspomagają pozytywny rozwój człowieka, umacniają kontakty z rodziną i otoczeniem, jednoczą osoby o różnych poglądach i pomagają w radzeniu sobie z traumą.  Pierwszy z nich kierowany jest w stronę imigrantów. W mobilnym studio zorganizowanym w busie odbywa się cykl zajęć muzycznych i filmowych. Drugi wykorzystuje koncepcję teatru obrazkowego Kamishibai do pracy z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Trzeci zapewnia aktywną możliwość udziału w budowaniu sceny teatralnej osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Rozmowę z autorkami i autorem innowacji poprowadzi:

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-2017).

Gościnie i gość:

Kalina Patek – magister animacji kultury. Przez 5 lat pracowała w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, gdzie zajmowała się animacją i edukacją kulturową. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów. W latach 2016-2018 koordynowała i wdrażała program Bardzo Młoda Kultura, który w województwie lubuskim nosił nazwę Kultura Tędy. Dzięki niemu stworzyła sieć animatorów, edukatorów i nauczycieli skupionych wokół edukacji kulturowej. Absolwentka III Akademii Liderów Lokalnych oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym. Ambasadorka i propagatorka teatru ilustracji Kamishibai, z którym odwiedza dzieci w przedszkolach i szkołach. Twórczyni marki „Bajeczki ze skrzyneczki”, pod szyldem której prowadzi warsztaty z użyciem Kamishibai w domach kultury, muzeach oraz w Lubuskim Teatrze. Uczy także dorosłych jak wykorzystywać to narzędzie w pracy z dziećmi. Twórczyni Nowego Forum Kamihibai – corocznej imprezy dla edukatorów i animatorów. Obecnie inspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli. Odpowiada za aktywizację społeczności lokalnej w Centrum Aktywności Społecznej.

Katarzyna Peplinska-Pietrzak – pedagożka teatru, koordynatorka i trenerka dostępności, audiodeskryptorka, absolwentka wiedzy o teatrze oraz performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Teatrze im. Wilama Horzycy jako specjalistka ds. edukacji i koordynatorka dostępności. Ukończyła dwuletni kurs choreografii eksperymentalnej (organizowany przez Centrum w Ruchu w Warszawie oraz Fundację Burdąg). Tworzy programy twórcze i prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Współtworzy działania performatywne i choreograficzne z osobami niewidomymi. Realizowała innowację społeczną „Zmysły w ruchu. Model choreografii dla osób niewidomych” (w ramach Inkubatora Dostępności finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze” (w ramach Inkubatora pomysłów finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 i 2021 r. Myślenie o dostępności nazywa filozofią działania. Inspirują ją działania multisensoryczne oraz różnorodność w sztuce i życiu codziennym. Lubi pracować za pomocą ruchu, tańca, praktyk somatycznych.

Honorata Martin – artystka sztuk wizualnych. Zajmuje się malarstwem, fotografią, tworzy wideo animacje i performanse. Wykłada na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i na świecie. Laureatka najważniejszej nagrody dla młodych twórców „Spojrzenia Nagroda Deutsche Bank”, Nagrody Splendor Genadensis, Zwyciężczyni plebiscytu „Polacy z Werwą”, nominowana do Paszportów polityki.

Oskar Martin – pomysłodawca studia audiowizualnego, spędził kilka miesięcy w Kalabrii we Włoszech pracując z imigrantami, koordynował pracę muzyków dojeżdżających z Polski. Pomysłodawca mobilnego studia, operator i montażysta. Prezes Stowarzyszenia ARBUZ.

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Zapraszamy do zadawania pytań i komentowania. Link: https://us06web.zoom.us/j/88504682917

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Spotkanie współfinansowane jest ze środków z UE z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”. Więcej informacji o projekcie: https://inkubatorpomyslow.org.pl/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Przygotowanie Miast do WUF11. Miasto jutra – dialog i współzarządzanie w czasach wielu wyzwań (online – obowiązują zapisy)

Związek Miast Polskich zaprasza na drugie seminarium online organizowane w ramach cyklu Forum Rozwoju Lokalnego poświęconego przygotowaniu polskich miast do udziału w jedenastym Światowym Forum Miejskim (WUF11).

Drugie seminarium online z tego cyklu odbędzie się 11 maja br. ze studia w Gdyni i poświęcone będzie tematyce MIASTO JUTRA – DIALOG I WSPÓŁZARZĄDZANIE W CZASACH WIELU WYZWAŃ.

Podczas seminarium przygotowującego do Światowego Forum Miejskiego zaprezentowane zostaną również doświadczenia innych miast, które przybliżą temat budowy postaw obywatelskich i ich znaczenia w obliczu współczesnych wyzwań, w tym dotyczących napływu uchodźców z Ukrainy. Będzie także okazja do rozmowy o metodach zapobiegania dezinformacji i reagowaniu na kryzysy.

Związek Miast Polskich uzyskał dla cyklu seminariów przygotowujących do Światowego Forum Miejskiego status wydarzenia towarzyszącego WUF11.


Uprzejmie prosimy o rejestrację swojego udziału w seminarium wyłącznie poprzez formularz internetowy w terminie do 9 maja br.
:

https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/przygotowanie-miast-do-wuf11-2/register 


Indywidualny link do udziału w seminarium otrzymacie Państwo mailowo na adres wskazany w formularzu w potwierdzeniu rejestracji. Nasze seminaria transmitowane są także na facebook’u, a wszystkie materiały video wraz z prezentacjami udostępniane są na stronie http://www.forum-rozwoju-lokalnego.pl/.

W przypadku jakichkolwiek pytań uprzejmie prosimy o kontakt na skrzynkę mailową seminariafrl@zmp.poznan.pl.

Liczymy na zainteresowanie naszych miast i aktywny udział ich przedstawicieli.

Więcej informacji na temat Światowego Forum Miejskiego w Katowicach TUTAJ.


Cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego jest realizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. FRL to uruchomiona przez Związek Miast Polskich otwarta platforma samorządowo-rządowo-eksperckiej debaty oraz zintegrowany pakiet działań służących promocji podejścia oraz narzędzi zrównoważonego i endogennego rozwoju lokalnego.

Co Internet ma wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza? Wykład online Joanny Murzyn

18.05.2022 r., godz. 17:30-18:30

Niewidoczne gołym okiem serwisy streamingowe, łączność piątej generacji (5G), media społecznościowe oraz zyskujące na popularności krypto-waluty, stanowią nieoderwalny element czynności, które każdego dnia wykonujemy online.

W Sieci szukamy odskoczni, spokoju i rozrywki, ale skutecznie uciszamy też swoją czujność. Zapominamy, że pod przykrywką przyjemnych interakcji kryje się mroczny sekret – niezwykle energożerna infrastruktura w postaci centrów danych, która odpowiedzialna jest dziś za konsumpcję 2% globalnych zasobów energii.

W jakim stopniu postępująca i masowa cyfryzacja przekładają się na zmiany klimatu? Ile dwutlenku węgla generujemy przeglądając najpopularniejsze aplikacje społecznościowe? Co robić, aby skutecznie zmniejszyć swój cyfrowy ślad środowiskowy?

Joanna Murzyn – inicjatorka Instytutu Ekologii Cyfrowej, społecznie zaangażowanego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w cyfrowo ekologicznych audytach, pomiarach i optymalizacji produktów cyfrowych pod kątem ich emisyjności oraz doradztwie w obszarach zrównoważonej i etycznej digitalizacji. Propagandystka zdecentralizowanych rozwiązań opartych na protokołach peer2peer, które niosą ze sobą obietnicę powrotu do pierwotnych idei Internetu, w której każda osoba podłączona do Sieci jest sobie równa i nienarażona na wyzysk i inwigilację przez centralne jednostki kontroli.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu KLIMAT, interdyscyplinarnych spotkań na temat zachodzących globalnych i lokalnych zmian. Cykl włącza do rozmowy stronę naukową, urzędniczą i społeczną. Wydarzenie odbywa się w ramach miejskiej akcji “Gdynia w Klimacie”.

Podczas spotkania, zapraszamy do zadawania pytań i komentowania. Link: https://us06web.zoom.us/j/87873331388

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Lokalność po pandemii | Wykład online Joanny Erbel

11.05.2022 r., godz. 17:30-18:30

Jakiego rodzaju lokalność czeka nas po pandemii? W odpowiedzi na to pytanie pomocna może okazać się futurologia. Przykłady narracji dla przyszłości można odnaleźć w różnego rodzaju raportach i książkach, m.in. w raporcie Mieszkania Przyszłości 2028/2048 oraz raportach ARUPa, zwłaszcza tego, dotyczącego czterech możliwych przyszłości na 2050 rok oraz wizji sąsiedztwa przyjaznego dzieciom, będącego po prostu wizją zrównoważonego sąsiedztwa.

Joanna Erbel  – socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Członkini zespołu CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Współzałożycielka i członkini zarządu PLZ Spółdzielni. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W latach 2017-2020 zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości. Należy do Rady Fundacji Rynku Najmu.  Współpracowniczka Fundacji A/typowi działającej na rzecz neuroróżnorodności. Autorka książek Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej (2020) oraz Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (2022).

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Podczas spotkania, zapraszamy do zadawania pytań i komentowania. Link: https://us06web.zoom.us/j/83449729486

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Spotkanie współfinansowane jest ze środków z UE z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”. Więcej informacji o projekcie: https://inkubatorpomyslow.org.pl/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Sąsiedzi w trakcie pandemii

09.05.2022 r., godz. 17:30-18:30

Przyjrzymy się najciekawszym przykładom podtrzymywania sąsiedzkich więzi w trakcie pandemii.

W rozmowie weźmie udział Ewelina Mikuła, autorka innowacji społecznej „Domino”, testowanej w Inkubatorze pomysłów, który działa w ramach „Innowacji na ludzką miarę 2”. Jest to przedsięwzięcie, którego wdrożeniem zajmują się Laboratorium Innowacji Społecznych (Gdynia) i Fundacja Stocznia (Warszawa). „Domino” jest odpowiedzią na izolację i samotność. Dzięki opracowanej formule działań sąsiedzi mogą aktywnie spędzać czas w dzielnicy, w której mieszkają, poznać się nawzajem i zaangażować we wspólne akcje. Gościć będziemy także Julię Piwowarską, autorką nagrodzonego projektu „Sąsiedzka tablica wsparcia”, która powstała aby ludzie wspólnie mieszkający lub pracujący mogli dzielić się ze sobą dobrami i usługami. Tablica może zawisnąć na klatce schodowej, w lokalnym sklepie lub siedzibie organizacji pozarządowej, wszędzie tam, gdzie może sprzyjać wymianie i budowaniu relacji. Monika Listwoń, koordynatorka Funduszu Sąsiedzkiego realizowanego przez Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, opowie o tym jak złożyć wniosek w programie i jakie ciekawe inicjatywy realizowali do tej pory mieszkańcy.

Rozmowę poprowadzi:

Magda Dębna – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Central European University w Budapeszcie, ukończyła Letnią Szkołę Wyszehradzką zainicjowaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Climate Reality Leadership Corps. W UrbanLab Gdynia pełni funkcję koordynatorki UrbanCafé, które stanowi forum dyskusji o mieście jednoczące mieszkańców, aktywistów, naukowców i urzędników. W UrbanCafé organizuje m.in. wykłady, spotkania, debaty, projekcje filmowe i szkolenia. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury w Trójmieście. Koordynowała procesem budowania programu gdyńskiego centrum dla młodzieży Wymiennikownia.

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Podczas spotkania, zapraszamy do zadawania pytań i komentowania. Link: https://us06web.zoom.us/j/87135965157

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Spotkanie współfinansowane jest ze środków z UE z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę 2. Wsparcie w rozwoju mikroinnowacji w obszarze włączenia społecznego”. Więcej informacji o projekcie: https://inkubatorpomyslow.org.pl/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Porozmawiajmy o innowacjach społecznych. Dzieci z doświadczeniem migracji w polskich szkołach

05.05.2022 r., godz. 17:30-18:30

Z jakimi problemami borykają się dzieci imigrantów w polskich szkołach? Jak wspierać nauczycieli i uczniów w procesie integracji i budowania relacji? Na jakim etapie znajdujemy się obecnie w zakresie działań na rzecz tworzenia międzykulturowego porozumienia i współpracy?W szczególności przyjrzymy się położeniu dzieci romskich, w tym dzieci uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy pochodzenia romskiego. Dowiemy się na czym polega innowacja Iwony Kolki i Barbary Prądzyńskiej „Romski w obrazkach”, realizowana w Inkubatorze pomysłów, w ramach projektu „Innowacji na ludzką miarę 2”. Wdrożeniem projektu zajmują się Laboratorium Innowacji Społecznych (Gdynia) i Fundacja Stocznia (Warszawa).

Rozmowę poprowadzi:
Oktawia Gorzeńska – autorka książki „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole”. Na co dzień pracuje ze szkołami, dyrektorami, nauczycielami, samorządami oraz instytucjami, tworząc programy edukacyjne, strategie rozwoju placówek, szkoląc, doradzając, jak wdrażać zmianę i nowatorskie rozwiązania. Poza tym wykłada, szkoli, występuje jako mówczyni motywacyjna, a także prelegentka. Ma za sobą doświadczenie między innymi TEDx, gdzie mówiła o konieczności zmiany edukacji, a także udział w panelach na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Zasiadała w radzie programowej projektu „Szkoła dla innowatora”, w ramach którego pracowała także jako doradca dyrektorów oraz szkoleniowiec trenerów. Jest absolwentką Leadership Academy for Poland. Jako dyrektorka przewodziła społeczności Gimnazjum nr 1 w Gdyni, wprowadzając szkołę na drogę głębokich zmian (w 2016 szkoła uzyskała tytuł jednej z sześciu polskich Szkół z mocą zmieniania świata), tworzyła od podstaw 17 LO w Gdyni, a także ZSO 8 w Gdyni – pierwszą w Europie Centralnej Flagową Szkołę Microsoft (2019). Jest współinicjatorką ruchu #wiosnaedukacji, Projektu Społecznego Nauczycieli lekcjewsieci.pl oraz platformy EduLab. Prowadzi bloga https://gorzenska.com/, w przestrzeni którego mieszczą się zasoby na temat edukacyjnej zmiany – inspiracje, przykłady dobrych praktyk, projekty, reportaże ze szkół z różnych zakątków świata, a także wywiady z nauczycielami.

Gościnie:
Barbara Prądzyńska
– absolwentka Filologii Polskiej i Teatrologii na UAM w Poznaniu (2004), Pedagogiki Teatru w IKP na UW (2018) oraz Menadżera Kultury na UE w Poznaniu. Współpracuje ze społecznością Romów pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu oraz z grupami aktywistów wspierającymi tę grupę a także ze Stowarzyszeniem Kultury Romskiej „Hitano” w Olsztynie i z Integracyjnym Stowarzyszeniem Sawore z Nowej Huty. Od lat prowadzi autorskie działania artystyczne i kulturalno-społeczne z grupami zagrożonymi wykluczeniem: mniejszościami etnicznymi, osobami z doświadczeniem uchodźczym, imigrantami, osobami z niepełnosprawnościami, kobietami – w związku z przemocą wobec kobiet, seniorkami m. in. w Polsce, Niemczech, Turcji, Gruzji, Meksyku, Palestynie, Indiach. Od 2015 współprowadzi Fundację Art Junction działającą w obszarze teatru społecznego i animacji kulturowej. Więcej: www.pradzynska.plwww.artjunction.pl.

Paulina Piórkowska – działa jako edukatorka, animatorka kultury, organizatorka wydarzeń artystycznych, artystka, streetworkerka i asystentka edukacji romskiej. Od 2019 roku współpracuje ze społecznością migrantów romskich pochodzenia rumuńskiego jako asystentka edukacji romskiej w Szkole Podstawowej nr 26 w Poznaniu oraz jako streetworkerka w Grupie Animacji Społecznej „Rezerwat”. Jedna z inicjatorek platformy Poland – Roma – Ukraine, która zajmuje się wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy pochodzenia romskiego.

Marta Magott – terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, od lat aktywistka na rzecz praw człowieka, seksuolożka. Od 2015 roku koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości, była Prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, brała udział w pracach nad Gdańskim Modelem na rzecz Równego Traktowania oraz w pierwszej edycji Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Obecnie związana z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku oraz Agencją Służby Społecznej, w której zajmuje się pracą z osobami ze spektrum Autyzmu.

Wydarzenie realizowane jest w ramach cyklu ŻYCIE W TRAKCIE I PO PANDEMII – w jaki sposób miasto może wychodzić z inicjatywami na zmieniające się warunki życia w trakcie i po pandemii?

Podczas spotkania, zapraszamy do zadawania pytań i komentowania.
Link: https://us06web.zoom.us/j/83215925649

Jednocześnie transmisja na żywo odbywać się będzie na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku: https://www.facebook.com/UrbanLabGdynia/

Niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa przetwarzania przez Laboratorium Innowacji Społecznych Państwa danych osobowych dostępne są pod linkiem: https://bip.um.gdynia.pl/…/ochrona-danych-osobowych,538337

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.