Inkubator Miejski
3 nowe pilotaże z 3. edycji Pomysłu na Miasto!
Powstał poradnik dla „badylarzy”. To finalny produkt jednej z mikroinnowacji w ramach Pomysłu na Miasto
Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami, zgłoś inicjatywę do Pomysłu na Miasto.
Zapraszamy do udziału w pilotażu zielonego Pomysłu na Miasto
MASZ POMYSŁ NA MIASTO? ZGŁOŚ GO!
Wyniki naboru do 3. edycji Programu Kompetencji Miejskich online
PRZEDŁUŻAMY NABÓR DO 3. EDYCJI PROGRAMU KOMPETENCJI MIEJSKICH
Rusza nabór do trzeciej edycji Programu Kompetencji Miejskich online
Zielone Pomysły na Miasto z potencjałem
Poznaj wyniki 2. edycji Pomysłu na Miasto!

3 nowe pilotaże z 3. edycji Pomysłu na Miasto!

Znamy wyniki trzeciej edycji Pomysłu na Miasto. Tym razem do testowania trafią 3 koncepcje, których celem jest poprawa jakości życia w mieście poprzez wsparcie w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami.

Pomysł na Miasto to innowacyjne narzędzie tworzenia wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Gdyni procesów społecznej zmiany w mieście. Zbiera przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności. W trzeciej edycji poszukiwane były pomysły odpowiadające na wyzwania związane z adaptacją do życia w trakcie i po pandemii w mieście.

W trzeciej edycji Pomysłu na Miasto wpłynęło dziewięć zgłoszeń. Oto trzy wybrane pomysły, które trafią do testowania:

· Stolik pod palmami (pomysłodawczyni – Marzena Pawłowska)

Pomysł ma na celu stworzenie mini miejsca do rekreacji. Pojawienie się Stolika pod palmami w miejscu publicznym stworzy przestrzeń do i aktywności na świeżym powietrzu oraz pretekst, żeby usiąść w sąsiedzkim gronie i porozmawiać, czy też zagrać razem w gry. Może skłonić do wyjścia z domu i spędzenia czasu poza betonowymi murami. Zakłada kilka miejsc zarówno dla dorosłych jak i dzieci, poidełko dla psa, pojemnik na śmieci, szachownicę do gry oraz element roślinny.

· Herbatka u babci (pomysłodawca – Marcin Chwiałkowski)

Oparte o wolontariat cykliczne odwiedziny u osób starszych i schorowanych celem zrobienia zakupów, wsparcia w załatwieniu spraw w urzędzie wizyta w sklepie, wspólnego spaceru lub spędzenia razem czasu przy herbatce. To innowacja, która dzięki pilotażowi na mniejszą skalę pozwoli sprawdzić, w jaki sposób można systemowo budować wolontariat na rzecz seniorów w mieście.

· Aktywne pikniki (pomysłodawczyni – Oriana Damaszke)

Miejsca na świeżym powietrzu w Gdyni przygotowane do wspólnych zabaw integracyjnych i jednocześnie budowania relacji i komunikacji. Pomysł rozwijać można w kierunku pilotażowego przygotowanie gier i atrybutów, zachęcających mieszkańców i mieszkanki do aktywności w plenerze – w parkach, na polanach, na terenach zielonych.

W trakcie testowania wybrane koncepcje zostaną dopracowane m.in. w oparciu o doświadczenia procesowe dwóch wcześniejszych edycji Pomysłu na Miasto oraz pod kątem realizacji w mieście we współpracy z jednostkami miejskimi, a także mieszkańcami i mieszkankami. Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów w ramach działań UrbanLabu to 90 tys. zł. Po zakończeniu testowania zostaną udostępnione dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu podsumowującego cały proces.

Powstał poradnik dla „badylarzy”. To finalny produkt jednej z mikroinnowacji w ramach Pomysłu na Miasto

W ramach pierwszej edycji Pomysłu na Miasto, prowadzonego przez UrbanLab Gdynia powstał „Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”. Jest to finalny produkt mikroinnowacji pod nazwą „Program kompetencji dla początkujących ogrodników miejskich, zorientowany na potrzeby społeczne”, zgłoszonej przez Katarzynę Banaś.

Mikroinnowacja, która przybrała roboczą nazwę „Miejscy ogrodnicy / Miastowi badylarze” miała charakter zorientowanego na potrzeby społeczne kursu kompetencji dla początkujących amatorów i amatorek miejskiego ogrodnictwa. Kurs obejmował cykl spotkań dyskusyjno-warsztatowych i był skierowany do potencjalnych liderów i liderek małych lokalnych społeczności. Uczestnicy i uczestniczki zajęć mogli tym samym zdobyć wiedzę ogrodniczą przy jednoczesnym rozwoju umiejętności miękkich, takich jak współdecydowanie, praca w grupie i samoorganizacja.

– Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni, a ta mikroinnowacja świetnie wpisała się w obecne potrzeby gdynianek i gdynian, którzy coraz chętniej włączają się w lokalne inicjatywy – mówi Magdalena Żółkiewicz, koordynatorka Inkubatora innowacji w UrbanLab Gdynia.

Treść poradnika została opracowana na podstawie spostrzeżeń i obserwacji wspólnej pracy uczestników i uczestniczek kursu oraz zaproszonych ekspertów i ekspertek. Wśród nich znaleźli się mieszkanki i mieszkańcy Gdyni: Ela — aktywna ogrodniczka, Kasia — entuzjastka miejskiej ekologii, Katarzyna — ogrodniczka z pasji, Monika — entuzjastka natury, Piotr — entuzjasta ogrodów, oraz Agnieszka, Aleksandra, Alicja i Wioleta, przedstawicielki Urzędu Miasta (Wydziału Ogrodnika Miasta): Beata — specjalizująca się w botanice, ekologii, lichenologii oraz walcząca o zieleń w mieście i o właściwe postrzeganie jej roli, a także Patrycja — architektka krajobrazu i certyfikowana inspektorka drzew oraz miłośniczka przyrody ożywionej i nieożywionej. W proces tworzenia treści poradnika włączyli się także zewnętrzni eksperci oraz ekspertki: Agnieszka — projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka, artystka, Kasia — urzędniczka, ogrodniczka, pasjonatka idei ogrodów społecznościowych i Sławek — ogrodnik, współtwórca warszawskich ogrodów społecznościowych i miejskiego programu ich wspierania.

Większość materiałów, zawartych w publikacji pochodzi ze spotkań, odbywających się z różnymi osobami, które podzieliły się nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem z tworzenia i pielęgnowania ogrodów społecznych.

Na co można więc liczyć, sięgając po publikację? Nie brakuje tam opinii, porad oraz wskazówek od osób, mających doświadczenie w tworzeniu ogrodów, a także inspiracji, w jaki sposób takie ogrody tworzyć i pielęgnować. Poradnik jest także promocją organizowania się małych społeczności lokalnych i wspólnych działań w zielonych przestrzeniach – zarówno w Gdyni, jak i poza nią.

– Chciałabym, aby temat miejskiego ogrodnictwa w Gdyni został dostrzeżony i szerzej spopularyzowany, bo uważam, że to rewelacyjny sposób na integrację międzypokoleniową, a także zawsze dodatkowa zieleni w mieście – mówi Katarzyna Banaś, pomysłodawczyni mikroinnowacji. – Mam nadzieję, że ten poradnik spowoduje, że na terenie Gdyni powstanie więcej ogrodów społecznych, a rady w nim zawarte sprawią, że samo tworzenie takich miejsc oraz ich pielęgnacja będzie dla mieszkanek i mieszkańców dużo łatwiejsza.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej. Można go znaleźć na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl.

TRWA NABÓR DO POMYSŁU NA MIASTO

Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami, zgłoś inicjatywę do Pomysłu na Miasto.

Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Rozwija przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności, aby nieść realną, społeczną zmianę oraz angażować mieszkańców do działania.

Ta edycja poświęcona będzie adaptacji do życia w i po pandemii. Obecna sytuacja stawia nas bowiem przed wyzwaniami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, dlatego już dziś szukamy pomysłów, które pomogą w adaptacji do nowych warunków. Pomysły na mikroinnowacje poprawiające jakość życia w mieście mogą mieć zarówno charakter doraźny, jak i długoterminowy. Można zgłaszać zarówno na koncepcje miejscowe, skierowane do lokalnej społeczności, jak również te o zasięgu ogólnomiejskim.

Jak zgłosić swój pomysł? Wystarczy wypełnić formularze zgłoszeniowe (wraz z informacją o przetwarzaniu danych osobowych) dostępne na stronie www.urbanlab.gdynia.pl lub www.lis.gdynia.pl. Należy je wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia). Można też przesłać podpisany skan na adres: urbanlab@lis.gdynia.pl. W tytule wiadomości trzeba wpisać hasło: „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia. Nabór trwa do 6 maja.

Trzy, wybrane przez komisję pomysły o największym potencjale, zostaną skierowane do testowania. Z kolei koncepcje, które nie będą testowane w ramach działań UrbanLabu, po opracowaniu zostaną udostępnione w otwartym katalogu dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu, podsumowującego cały proces.

Zapraszamy do udziału w pilotażu zielonego Pomysłu na Miasto

UrbanLab Gdynia zaprasza mieszkańców i mieszkanki do udziału w działaniach związanych z testowaniem miejskiej mikroinnowacji społecznej „Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie”, która została wyłoniona w naborze „Pomysłów na Miasto” w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście.

W ramach działań pilotażowych zapraszamy do udziału w intensywnym „zielonym mini-kursie” wyposażającym w wiedzę na temat możliwości wspólnego, sąsiedzkiego dbania o zieleń na rzecz adaptacji do zmian klimatu w mieście. W programie planowe jest 6 zajęć w różnych obszarach tematycznych, w tym m.in.:

  • ogrody naturalne (niskobudżetowe, ekologiczne, z kompostownikiem),
  • uprawa roślin przyblokowych (jadalnych, sezonowych),
  • obszary współpracy sąsiedzkiej/lokalnej na terenach zielonych,
  • kompetencje liderskie i dialog z lokalną społecznością,
  • dofinansowanie zielonych inwestycji (ogrody deszczowe na posesjach, wymiana pieców węglowych, fotowoltaika),
  • spacer badawczy (w zależności od obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią Covid-19).

Zajęcia dyskusyjno-warsztatowe z ekspertami odbędą się online na platformie do wideokonferencji ZOOM w kameralnej grupie umożliwiających swobodną wymianę doświadczeń, wiedzy, dobrych praktyk i potrzeb uczestników i uczestniczek. Spotkania planowane są na przełom kwietnia i maja, wstępnie czwartki w przedziale czasowym 17:00-19:30 (potencjalny spacer badawczy – wybrana sobota, w ciągu dnia).  Kurs stanowi całość nie ma możliwości udziału w pojedynczych spotkaniach.

Osoby zainteresowane udziałem „zielonym mini-kursie” prosimy o przesyłanie zgłoszeń z imieniem, nazwiskiem i emailem kontaktowym do 12.04.2021 na adres email urbanlab@lis.gdynia.pl z dopiskiem „Zielony kurs”. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w działaniach pilotażowych wiąże się z koniecznością zgody na przetwarzanie danych osobowych i dobrowolną zgodą na wykorzystanie wizerunku w związku z udziałem w kursie online (wypełnienie i przesłanie skanów dokumentów załączonych poniżej).

Działania pilotażowe dot. pomysłu na mikroinnowację miejską „Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie” wyłonionego w naborze „Pomysłów na Miasto” UrbanLab Gdynia w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście są częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Więcej o „Pomysłach na Miasto” w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście tutaj:  https://urbanlab.gdynia.pl/artykuly/zielone-pomysly-na-miasto-z-potencjalem/

MASZ POMYSŁ NA MIASTO? ZGŁOŚ GO!

Pandemia stawia nas przed wyzwaniami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Również życie po niej będzie wymagać od nas nowego podejścia. Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami? Zgłoś swoją inicjatywę do Pomysłu na Miasto!

Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Rozwija przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności, aby nieść realną, społeczną zmianę oraz angażować mieszkańców do działania. Podczas obecnej edycji projektu uwaga skierowana jest na zagadnienia związane z adaptacją do życia w i po pandemii.

– Właśnie mija rok, od kiedy borykamy się z pandemią koronawirusa. Ta specyficzna sytuacja wymusiła na nas zmiany, dotyczące niemal każdego aspektu życia. Jednocześnie każdy z nas zastanawia się, kiedy i jak będzie wyglądał powrót do normalności. Między innymi dlatego ta edycja Pomysłu na Miasto skupia się na ideach, dotyczących adaptacji do życia w i po pandemii – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji– Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich, ale trzeba podkreślić, że w Gdyni są grupy społeczne szczególnie narażone na odczuwanie negatywnych skutków pandemii. To na nich chcemy się skupić i wspólnie z mieszkańcami zastanowić się, w jaki sposób możemy te trudności pokonać.

Wśród grup, na które pandemia ma szczególnie niekorzystny wpływ, znajdują się m.in. dzieci i młodzież, lokalni przedsiębiorcy, imigranci, czy seniorzy.

– Rzeczywiście, pomimo tego, że gdyńscy seniorzy czują się zaopiekowani, już dziś w znacznym stopniu odczuwają skutki pandemii – wyjaśnia Bożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora. – Najbardziej doskwiera im samotność i brak bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, ale problemem jest również słabnąca kondycja fizyczna. Przed wybuchem pandemii seniorzy spotykali się w naszej siedzibie, jeździli na wycieczki, a także ćwiczyli pod okiem instruktorów. Teraz ich aktywność ogranicza się do krótkich wyjść na zakupy, czy spacer.

Poprzednie edycje Pomysłu na Miasto przyniosły wiele kreatywnych rozwiązań zgłoszonych przez gdynianki i gdynian. – Liczymy na to, że ta edycja również przyczyni się do dużej aktywności mieszkańców. Ostatnie miesiące z pewnością wywołały wiele refleksji i spowodowały, że zaczęliśmy zastanawiać się, co mogłoby sprawić, że w tych trudnych czasach będzie żyło się łatwiej: nam, naszym krewnym, czy sąsiadom. Zachęcamy do przesłania nam swoich spostrzeżeń – mówi Magdalena Żółkiewicz z UrbanLab Gdynia.

Pomysły na mikroinnowacje poprawiające jakość życia w mieście mogą mieć zarówno charakter doraźny, jak i długoterminowy. Można zgłaszać zarówno na koncepcje miejscowe, skierowane do lokalnej społeczności, jak również te o zasięgu ogólnomiejskim.

Jak zgłosić swój pomysł? Wystarczy wypełnić formularze zgłoszeniowe (wraz z informacją o przetwarzaniu danych osobowych) dostępne poniżej. Zgłoszenia należy wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia) lub podpisany skan na adres urbanlab@lis.gdynia.pl z tytułem wiadomości jak w dopisku na kopercie. Nabór trwa do 6 maja!

Minimum trzy, wybrane przez komisję pomysły o największym potencjale, zostaną skierowane do testowania. Z kolei koncepcje, które nie będą testowane w ramach działań UrbanLabu, po opracowaniu zostaną udostępnione w otwartym katalogu dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu, podsumowującego cały proces.

Pomysł na Miasto jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Wyniki naboru do 3. edycji Programu Kompetencji Miejskich online

W otwartym naborze do trzeciej edycji Programu Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia online wpłynęło 9 ważnych zgłoszeń. Komisja – oceniając zgodnie z regulaminem naboru motywację, dotychczasowe zaangażowanie społeczne oraz pomysły na miasto w obszarze adaptacji do życia po pandemii w Gdyni opisane przez kandydatów i kandydatki w formularzach – zakwalifikowała do kolejnej edycji Programu 9 osób.

Lista osób zakwalifikowanych do 3. Program Kompetencji Miejskich:
Justyna Adrych
Olga Beskrovnova
Marta Cyrson
Yurii Halaibida
Mariya-Veronika Mochulska
Marzena Pawłowska
Mariola Suszczewicz
Małgorzata Undziłło-Haverberg
Anita Wierzbicka

Zajęcia w ramach Programu odbędą się online we wtorki i czwartki na przełomie marca i kwietnia, a podczas spotkań Uczestnicy i Uczestniczki będą m.in. poznawać strategię rozwoju miasta w obliczu pandemii oraz adaptacji tkanki miejskiej do życia po pandemii, metody pracy projektowej design thinking i service design, podstawy przywództwo oraz pracować nad rozwojem mikro innowacji społecznych na podstawie pomysłów zgłoszonych w trakcie rekrutacji.

Program Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia to intensywny kurs wiedzy o mieście w formie warsztatów i spotkań poświęconych nowoczesnym sposobom zarządzania miastem i rozwoju miejskich innowacji społecznych. Celem trzeciej edycji Programu jest poszerzenie kompetencji mieszkańców i mieszkanek, przyszłych liderów i liderek społecznych zmian na rzecz adaptacji do życia po pandemii w mieście, jak również lepsze poznanie potrzeb gdynian i gdynianek oraz tworzenie jeszcze bardziej efektywnych narzędzi współpracy.

Więcej informacji o 3. edycji Programu: TUTAJ

PRZEDŁUŻAMY NABÓR DO 3. EDYCJI PROGRAMU KOMPETENCJI MIEJSKICH

Interesujesz się funkcjonowaniem miasta w obliczu współczesnych wyzwań? Chcesz zaangażować się w rozwój Gdyni, współtworząc miejskie mikroinnowacje na rzecz lokalnej społeczności lub Twojej okolicy? Wypełnij formularz i zgłoś się do 3. edycji Programu Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia. Termin nadsyłania dokumentów zgłoszeniowych został przedłużony do 22 lutego!

Program Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia to intensywny kurs wiedzy o mieście. Podczas serii warsztatów, dyskusji i spotkań online poznasz współczesne metody zarządzania miastem, a także kreowania innowacyjnych rozwiązań społecznych. Naszym celem jest nie tylko poszerzenie kompetencji mieszkańców i mieszkanek, przyszłych liderów i liderek zmian społecznych, a także lepsze poznanie potrzeb gdynian i gdynianek, by dalej tworzyć jeszcze bardziej efektywne narzędzia współpracy. Tym razem tematem przewodnim – trzeciej już edycji Programu – będzie adaptacja do życia po pandemii

Zainteresowane udziałem osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a w nim krótkie opowiedzenie o sobie i swoich pomysłach na rzecz adaptacji do życia po pandemii w mieście. Dokumenty zgłoszeniowe (formularz wraz z Informacją o przetwarzaniu danych osobowych) można wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Program Kompetencji Miejskich”) lub przesłać skan wypełnionego i podpisanego formularza na adres e-mail: urbanlab@lis.gdynia.pl z tytułem wiadomości jak w dopisku na kopercie. Na zgłoszenia czekamy do 22 lutego!

Na 3. edycję Programu Kompetencji Miejskich składają się trzy moduły tematyczne. W ramach modułu edukacyjnego, eksperci i ekspertki miejscy wyjaśnią – przez pryzmat przewodniego wyzwania – jak działa miasto, jakie uwarunkowania ekonomiczne i społeczne wpływają na podejmowane decyzje. W ramach modułu tematycznego zobaczymy, czy i jak kryzysy, takie jak pandemia, mogą być impulsem do zmiany ekonomicznej, gospodarczej, systemowej. Podczas pracy w trzecim – praktycznym – module poznamy warsztat pracy z grupą z elementami przywództwa, a także konkretne metody pracy projektowej i rozwijania pomysłów na miejskie innowacje. Zapraszamy!

Program Kompetencji Miejskich jest adresowany do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Gdyni oraz sąsiednich gmin. Dla zainteresowanych mamy nie więcej niż 16 miejsc, a o kwalifikacji Uczestników i Uczestniczek – na podstawie nadesłanych zgłoszeń – zdecyduje Komisja. Zajęcia w ramach trzeciej edycji Programu obejmują dziewięć powiązanych ze sobą spotkań online realizowanych na przełomie marca i kwietnia we wtorki i czwartki w przedziale czasowym 17:00 – 21:00. Warunkiem ukończenia kursu jest udział w nie mniej niż w 80 proc. organizowanych spotkań oraz przygotowanie i złożenie pracy końcowej – opisu (w formularzu fiszki pomysłu) mikro innowacji związanej z adaptacją do życia po pandemii.

UWAGA! Zmianie ulega treść pkt. 6a, par. 1, Rozdziału 2 Regulaminu naboru do Programu Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia 2021 w obszarze adaptacji do życia po pandemii, otrzymując brzmienie: „Wypełniony i podpisany Formularz zgłoszeniowy wraz z Informacją na temat przetwarzania danych osobowych, których wzór stanowi załączniki
nr 1 i nr 2 do niniejszego regulaminu, należy dostarczyć nie później niż do 22 lutego 2021 roku – decyduje data wpływu
.

Rusza nabór do trzeciej edycji Programu Kompetencji Miejskich online

Interesujesz się tym, jak funkcjonuje miasto w obliczu współczesnych wyzwań? Chcesz mieć wpływ na jego rozwój poprzez tworzenie miejskich mikro innowacji na rzecz lokalnej społeczności lub okolicy? Weź udział w trzeciej edycji Programu Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia.

Program Kompetencji Miejskich UrbanLab Gdynia to intensywny kurs wiedzy o mieście. Podczas serii warsztatów, dyskusji i spotkań online poznasz współczesne metody zarządzania miastem, a także kreowania innowacyjnych rozwiązań społecznych. Naszym celem jest nie tylko poszerzenie kompetencji mieszkańców i mieszkanek, przyszłych liderów i liderek zmian społecznych, a także lepsze poznanie potrzeb gdynian i gdynianek, by dalej tworzyć jeszcze bardziej efektywne narzędzia współpracy. Tym razem tematem przewodnim – trzeciej już edycji Programu – będzie adaptacja do życia po pandemii

Zainteresowane udziałem osoby prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a w nim krótkie opowiedzenie o sobie i swoich pomysłach na rzecz adaptacji do życia po pandemii w mieście. Dokumenty zgłoszeniowe (formularz wraz z Informacją o przetwarzaniu danych osobowych) można wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Program Kompetencji Miejskich”) lub przesłać skan wypełnionego i podpisanego formularza na adres e-mail: urbanlab@lis.gdynia.pl z tytułem wiadomości jak w dopisku na kopercie. Na zgłoszenia czekamy do 10 lutego!

Na 3. edycję Programu Kompetencji Miejskich składają się trzy moduły tematyczne. W ramach modułu edukacyjnego, eksperci i ekspertki miejscy wyjaśnią – przez pryzmat przewodniego wyzwania – jak działa miasto, jakie uwarunkowania ekonomiczne i społeczne wpływają na podejmowane decyzje. W ramach modułu tematycznego zobaczymy, czy i jak kryzysy, takie jak pandemia, mogą być impulsem do zmiany ekonomicznej, gospodarczej, systemowej. Podczas pracy w trzecim – praktycznym – module poznamy warsztat pracy z grupą z elementami przywództwa, a także konkretne metody pracy projektowej i rozwijania pomysłów na miejskie innowacje. Zapraszamy!

Program Kompetencji Miejskich jest adresowany do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Gdyni oraz sąsiednich gmin. Dla zainteresowanych mamy nie więcej niż 16 miejsc, a o kwalifikacji Uczestników i Uczestniczek – na podstawie nadesłanych zgłoszeń – zdecyduje Komisja. Zajęcia w ramach trzeciej edycji Programu obejmują dziewięć powiązanych ze sobą spotkań online realizowanych na przełomie marca i kwietnia we wtorki i czwartki w przedziale czasowym 17:00 – 21:00. Warunkiem ukończenia kursu jest udział w nie mniej niż w 80 proc. organizowanych spotkań oraz przygotowanie i złożenie pracy końcowej – opisu (w formularzu fiszki pomysłu) mikro innowacji związanej z adaptacją do życia po pandemii.

Program Kompetencji Miejskich jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Zielone Pomysły na Miasto z potencjałem

Łącznie 10 koncepcji na proklimatyczną zmianę zostało wybranych do dalszych działań w ramach ostatniego Pomysłu na Miasto UrbanLab Gdynia. Trzy z nich zostaną przetestowane w Gdyni, a wszystkie będą udostępnione w otwartym katalogu dla organizacji i samorządów zainteresowanych wdrożeniem w swojej społeczności.

Pomysł na Miasto to narzędzie partycypacji i testowania procesów społecznej zmiany. W otwartym naborze zbiera on inicjatywy warte przetestowania i wdrożenia w mieście. W ostatniej edycji poszukiwane były pomysły ukierunkowane na łagodzenie i adaptację do zmian klimatu – czyli wyzwaniu, na którym koncentrowały się ubiegłoroczne działania UrbanLab Gdynia (Laboratorium Innowacji Społecznych), w ramach którego realizowany jest Pomysł na Miasto.

Zależy nam na tym, by do dyskusji o przyszłości miasta włączać nie tylko przedstawicieli środowisk naukowych, trzeciego sektora, administracji i biznesu, a przede wszystkim mieszkańców. Dzięki temu możemy nie tylko szerzej spojrzeć na czekające nas wyzwania, ale także wzbogacić zestaw narzędzi i działań, które podejmujemy, by globalne zmiany przebiegały dla naszej wspólnoty możliwie najkorzystniej mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Do ostatniego Pomysłu na Miasto zgłoszonych zostało 17 koncepcji. Do dalszych działań wybrano 10 z nich. Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów to 90 tysięcy złotych.

To z pewnością nie był łatwy wybór. Komisja oceniała m.in. wkład pomysłu w adaptację do zmian klimatu w mieście oraz na ile dany pomysł ma realną szansę na stałą zmianę zdiagnozowanego wyzwania. Teraz wybrane pomysły czeka inkubacja, testy lub upowszechnianie. Inkubacja, czyli rozwój poprzez opracowanie od pomysłu do konkretnego projektu. Testowanie, czyli sprawdzenie i ewaluacja w gdyńskim środowisku. Z kolei upowszechnianie to udostępnienie fiszki projektowej w otwartym katalogu na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl po to, by każda zainteresowana grupa, organizacja czy samorząd mógł sprawdzić projekt we własnej społeczności – wyjaśnia Magdalena Żółkiewicz, koordynatorka Pomysłu na Miasto w UrbanLab Gdynia.

Pomysły, które trafią do inkubacji, testowania i upowszechniania:

Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie (pomysłodawca: Damian Jasiński)

Program edukacyjny dla społeczności sąsiedzkiej dot. zieleni i działań proekologicznych, dający wiedzę i umiejętności potrzebne do działań podejmowanych wspólnie z sąsiadami zamieszkujących zabudowę wielorodzinną (przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe) oraz realizacja pomysłu sąsiedzkiego na wspólną zieleń w pobliżu zamieszkania.

 „Bądź EKOist(k)ą w Gdyni – nakręć siebie i innych” – akcja w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie gdyńskim (pomysłodawczyni: Paulina Filipowicz)

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, przypadającego na dzień 22 kwietnia, gdynianie i gdynianki stworzą film, w którym pokazują jak przyczyniają się do działań proekologicznych i motywują innych do zmiany swoich codziennych nawyków na rzecz klimatu. Akcja ma poszerzyć świadomość ekologiczną i zaprosić innych do włączenia się w działania proekologiczne.

Stworzenie bioróżnorodnej przestrzeni między blokami – włączenie sąsiadów do działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu – studium przypadku (pomysłodawczyni: Monika Listwoń)

Stworzenie społecznego ogródka na Działkach Leśnych we współpracy z sąsiadami. Założeniem pomysłu jest organizacja bioróżnorodnej przestrzeni między blokami. Miejsca przyjaznego naturze oraz przestrzeni nawiązywania więzi sąsiedzkich. Założeniem pomysłu jest również obserwacja tego procesu przez badacza (socjologa, psychologa społecznego).

Pomysły, które trafią do inkubacji i upowszechniania:

Zbieracze deszczówki (pomysłodawca: Filip Kozarski)

Instalacja estetycznie zaprojektowanych zbiorników wody deszczowej w kluczowych punktach miasta, zapewniających bezpłatny dostęp do wody, która może być wykorzystana np. do mycia rąk stóp po wyjściu z plaży, do nawadniania ogródków działkowych/miejskich farm lub jako odwrotna fontanna o charakterze edukacyjnym.

Cykliczny quiz edukacyjny z nagrodami, rozszerzający wiedzę dotyczącą wpływu człowieka na klimat (pomysłodawczyni: Dorota Żywko)

Dostępny online ma być sposobem na dotarcie z wiedzą o wpływie człowieka na zmiany klimatu do szerokiego grona odbiorców. Wzbogacony o prostą formę konkursową i przystępne, interesujące  nagrody (np. bilety wstępu do miejskich instytucji kultury dostęp do e-książek), dla zwiększenia zainteresowania i przyciągnięcia uwagi. Planowany efekt realizacji to dotarcie do osób dotychczas niezainteresowanych tematyką adaptacji do zmian klimatu.

Pomysły, które trafią do upowszechniania:

• Stacje ładujące zasilane panelami słonecznymi (pomysłodawca: Haakon Seim)

Instalacja zasilanych poprzez panele słoneczne stacji ładujących w często odwiedzanych przez mieszkańców i turystów miejscach. Stacje umożliwią ładowanie urządzeń mobilnych czy pojazdów elektrycznych przy wykorzystaniu energii odnawialnej z korzyścią dla miejskiego środowiska.

• Ogród deszczowy przy SKM Gdynia Cisowa (pomysłodawca: Łukasz Dąbrowski)

Ogród deszczowy między pętlą Gdynia Cisowa SKM, a chodnikiem prowadzącym do tunelu Gdynia Cisowa SKM, którego celem jest zatrzymanie wody w okresie mokrym, odciążenie istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz zmniejszenie ryzyka zalewania podziemnego przejścia peronu.

• Zaparkuj bezpiecznie swój rower pod wiatą pod swoim blokiem (pomysłodawca: Wojciech Kukla)

Program budowy zamykanych wiat rowerowych pod blokami mieszkalnymi umożliwiający bezpieczne przechowywanie dwóch kół przed blokiem i eliminujący konieczność dźwigania po schodach.

• Małe lasy miejskie (pomysłodawczyni: Małgorzata Kiełt)

Zagospodarowanie niewielkich nieużytków w przestrzeni miejskiej drzewami Metodą Miyawaki, tj. małych lasów miejskich (15 – 30 różnych gatunków drzew i krzewów na wybranym nieużytkowym obszarze o powierzchni kortu tenisowego). Tworząc małe ekosystemy, zyskuje się  lepszą jakość powietrza, większą absorbcję CO2, siedliska dla różnorodności biologicznej, obniżenie hałasu miejskiego i regulację temperatury.

• Waste HUB – warsztat w sąsiedztwie (pomysłodawczyni: Milica Durović)

Zapewnienie w dzielnicach w okolicach punktów zbiórek odpadów wyposażonych przestrzeni warsztatowych, w których mieszkańcom mogą przekształcać odpady stałe w niezbędne towary/produkty.

Poznaj wyniki 2. edycji Pomysłu na Miasto!

Znamy wyniki drugiej edycji Pomysłu na Miasto do inkubacji trafi pięć z nich – trzy do testowania a dwa do upowszechniania. Nowością jest samo udostępnianie pomysłów – aż pięć pomysłów zostanie udostępnionych i upowszechnionych za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych UrbanLab Gdynia.

Pomysł na Miasto to innowacyjne narzędzie partycypacji i tworzenia testowania procesów społecznej zmiany w Gdyni. Zbiera on inicjatywy warte przetestowania i wdrożenia w mieście. W drugiej edycji poszukiwane były pomysły ukierunkowane na łagodzenie i adaptację do zmian klimatu.

W drugiej edycji Pomysłu na Miasto wpłynęło 17 pomysłów.

Pomysły, które trafią do inkubacji oraz testowania:

  • Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie

Program edukacyjny dla społeczności sąsiedzkich dot. zieleni i działań proekologicznych, dający wiedzę i umiejętności potrzebne do działań podejmowanych wspólnie z sąsiadami zamieszkujących zabudowę wielorodzinną (przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe) oraz realizacja pomysłu sąsiedzkiego na wspólną zieleń w pobliżu zamieszkania.

  • „Bądź EKOist(k)ą w Gdyni – nakręć siebie i innych” – akcja w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie gdyńskim

W ramach lokalnych obchodów Światowego Dnia Ziemi, przypadającego na dzień 22 kwietnia – gdynianie i gdynianki stworzą wspólny film, w którym pokazują jak przyczyniają się do działań proekologicznych i motywują innych do zmiany swoich codziennych nawyków na rzecz klimatu. Mieszkańcy i mieszkanki nagrywają indywidualnie krótki filmik z inspirującym hasłem, pokazując jakie zachowania pro-środowiskowe wdrożyli oni sami w swoim codziennym życiu. Akcja w postaci promocji wspólnego zmontowanego filmu ma poszerzyć świadomość ekologiczną i zaprosić innych do włączenia się w ekologiczną podróż Gdyni.

  • Stworzenie bioróżnorodnej przestrzeni między blokami – włączenie sąsiadów do działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu – studium przypadku

Stworzenie społecznego ogródka na Działkach Leśnych (ul. Warszawska – Pomorska – Nowogrodzka), we współpracy z sąsiadami. Założeniem pomysłu jest powstanie bioróżnorodnej przestrzeni między blokami, na terenie przyległym do bloku. Miejsce będzie przyjazne dla natury oraz przestrzenią nawiązywania więzi sąsiedzkich: przy wspólnej pracy i odpoczynku. Relacje społeczne i kontakt z naturą są źródłem poczucia wysokiej jakości życia. Założeniem pomysłu jest również obserwacje tego procesu przez badacza (socjologa, psychologa społecznego).

Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów w ramach działań UrbanLabu to 90 tys. zł.

Pomysły, które trafią do inkubacji i upowszechniania:

  • Zbieracze deszczówki

Instalacja praktycznych, funkcjonalnych i estetycznie zaprojektowanych zbiorników wody deszczowej w kluczowych punktach miasta, zapewniających bezpłatny dostęp do wody, która może być wykorzystana np. do mycia rąk stóp po wyjściu z plaży, do nawadniania ogródków działkowych/miejskich farm lub jako odwrotna fontanna o charakterze edukacyjnym.

  • Cykliczny quiz edukacyjny z nagrodami, rozszerzający wiedzę dotyczącą wpływu człowieka na klimat

Dostępny online może być sposobem na dotarcie z wiedzą o wpływie człowieka na zmiany klimatu do szerokiego grona odbiorców. Wzbogacony o prostą formę konkursową i przystępne, interesujące  nagrody (np. bilety wstępu do miejskich instytucji kultury dostęp do e-książek), dla zwiększenia zainteresowania i przyciągnięcia uwagi. Planowany efekt realizacji to dotarcie do osób dotychczas niezainteresowanych tematyką adaptacji do zmian klimatu.

Pomysły, które trafią do upowszechniania (czyli udostępniania pomysłu):

  • Stacje ładujące zasilane panelami słonecznymi – stworzone dla mieszkańców w celu naładowania swoich urządzeń elektrycznych takich jak telefony komórkowe czy hulajnoga elektryczna

Instalacja zasilanych poprzez panele słoneczne stacji ładujących w często odwiedzanych przez mieszkańców i turystów miejscach. Stacje umożliwią ładowanie urządzeń mobilnych czy pojazdów elektrycznych przy wykorzystaniu energii odnawialnej z korzyścią dla miejskiego środowiska.

  • Ogród deszczowy przy SKM Gdynia Cisowa

Ogród deszczowy – z roślinami takimi jak: śmiałek darniowy, krwawnica pospolita, rdest wężownik, bodziszek żałobny, krwawnik kichawiec, niezapominajka – między pętlą Gdynia Cisowa SKM, a chodnikiem prowadzącym do tunelu Gdynia Cisowa SKM którego celem jest zatrzymanie wody w okresie mokrym, odciążenie istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz zmniejszenie ryzyka zalewania podziemnego przejścia peronu Gdynia Cisowa SKM.

  • Zaparkuj bezpiecznie swój rower pod wiatą pod swoim blokiem

Program budowy zamykanych wiat rowerowych pod blokami mieszkalnymi umożliwiający bezpieczne przechowywanie dwóch kół przed blokiem i eliminujący konieczność dźwigania po schodach.

  • Małe lasy miejskie

Zagospodarowanie niewielkich nieużytków w przestrzeni miejskiej drzewami Metodą Miyawaki, tj. małych lasów miejskich – złożonych ekosystemów pozostających w równowadze z obecnymi warunkami glebowymi i klimatycznymi (15 – 30 różnych gatunków drzew i krzewów na wybranym nieużytkowym obszarze o powierzchni kortu tenisowego). Tworząc małe ekosystemy, zyskuje się  lepszą jakość powietrza, większą absorbcję Co2, siedliska dla różnorodności biologicznej, obniżenie hałasu miejskiego i regulację temperatury.

  • Waste HUB – warsztat w sąsiedztwie. Celem projektu jest zmniejszenie śladu ekologicznego wytwarzanych odpadów poprzez ich ponowne wykorzystanie przy tworzeniu mebli miejskich w Gdyni

Zapewnienie w dzielnicach w okolicach punktów zbiórek odpadów wyposażonych przestrzeni warsztatowych, w których mieszkańcom mogą przekształcać odpady stałe w niezbędne towary/produkty

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w Polityka prywatności i wykorzystania plików cookies portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.