Inkubator Miejski
Warsztaty szydełkowe w Przystani Opata Hackiego w ramach „Pomysłu na Miasto”
Warsztaty „fit i rekreacji” na Śmidowicza 49 w ramach „Pomysłu na Miasto”
Przedłużamy akcję społeczną #EKOwGdyni!
Warsztaty ogrodnicze w UrbanLab w ramach „Pomysłu na Miasto”
Weź udział w akcji społecznej i bądź #EKOwGdyni!
3 nowe pilotaże z 3. edycji Pomysłu na Miasto!
Powstał poradnik dla “badylarzy”. To finalny produkt jednej z mikroinnowacji w ramach Pomysłu na Miasto
Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami, zgłoś inicjatywę do Pomysłu na Miasto.
Zapraszamy do udziału w pilotażu zielonego Pomysłu na Miasto
MASZ POMYSŁ NA MIASTO? ZGŁOŚ GO!

Warsztaty szydełkowe w Przystani Opata Hackiego w ramach „Pomysłu na Miasto”

Zapraszamy do udziału w warsztatach szydełkowania realizowanych w ramach działań pilotażowych mikroinnowacji pod roboczą nazwą „Eko krawcy”, która została wyłoniona w naborze „Pomysłów na Miasto” w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększania potencjału społeczności lokalnych do rozwiązywania problemów.

Trzy spotkania szydełkowe odbędą się w trzy kolejne poniedziałki września13.09, 20.09 i 27.09 w godzinach 18:00-19:30 w Przystani Opata Hackiego 33.

Warsztaty szydełkowania w duchu zero waste to 3 wieczorne spotkania, podczas których będzie można poznać rodzaje splotów, przeciągać na różne sposoby pętelki nici, szydełkować w duchu zero waste, łącząc nici oraz dziergać kształty i łączyć elementy, by stworzyć wielorazowe siateczki / koszyczki zakupowe. Spotkania będą miały praktyczny i aktywizujący grupę charakter. Do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, osoby zainteresowane szyciem, krawiectwem, szydełkowaniem, ideą zero waste oraz lokalnymi działaniami społecznymi.

Warsztaty poprowadzi Aleksandra Trościankowska – absolwentka ASP w Łodzi, z wykształcenia jest projektantką ubioru. Porzuciła świat wielkiej mody i pracy w korporacji na rzecz rozwoju własnego, w formacie slow life, w zgodzie ze swoimi potrzebami i bliżej ekologicznych rozwiązań. Od 10 lat realizuje autorską markę, w której projektuje i szyje Bambaki. Prowadzi również warsztaty kreatywne dla dzieciaków, młodzieży i dorosłych z zakresu różnych technik rękodzielniczych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Materiały niezbędne do aktywnego udziału w zajęciach będą zapewnione w trakcie poszczególnych warsztatów.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie: https://urbanlab.gdynia.pl/warsztaty-szydelkowe/. Prawidłowe zgłoszenie wymaga wypełnienia wszystkich pól oraz potwierdzenia zapoznania się zasadami, oświadczeniami i zgodami (zgoda na przetwarzanie wizerunku jest dobrowolna).

Na każde warsztaty należy zapisywać się osobno. Obowiązuje limit miejsc, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Skontaktujemy się drogą mailową z każdym Uczestnikiem/-czką w celu potwierdzenia zapisu.

Warsztaty stanowią dopełnienie testowania mikroinnowacji pod roboczą nazwą „Eko krawcy” wyłonionej w naborze Pomysłów na Miasto w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększania potencjału społeczności lokalnych do rozwiązywania problemów. Celem spotkań jest praktyczne zapoznanie Uczestników/czek z różnymi sposobami wyrobu wielorazowych siateczek / woreczków za pomocą szydełka oraz wykorzystania szydełkowania w idei zero waste. Przygotowane przez siebie prace Uczestnicy/czki będą mogli zabrać ze sobą i/lub przekazać na rzecz sklepu społecznego w Gdyni.

Uwaga! Przypominamy, że w ramach obowiązujących zasad o prosimy o nieprzychodzenie na warsztaty z osobami towarzyszącymi, a także o noszenie maseczek i dezynfekcję rąk.

Warsztaty „fit i rekreacji” na Śmidowicza 49 w ramach „Pomysłu na Miasto”

Zapraszamy do udziału w warsztatach aktywności fizycznej i rekreacji realizowanych w ramach działań pilotażowych mikroinnowacji pod roboczą nazwą „Lokalni animatorzy rekreacji”, która została wyłoniona w naborze „Pomysłów na Miasto” w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększania potencjału społeczności lokalnych do rozwiązywania problemów.

Trzy spotkania aktywności fizycznej i rekreacji odbędą się w trzy kolejne środy września – 8.09, 15.09 i 22.09 w godzinach 18:00-19:30 w sali gimnastycznej w Przystani Śmidowicza 49.

Warsztaty aktywności fizycznej i rekreacji to 3 aktywne spotkania z elementami fitness i konsultacji prozdrowotnych w zakresie poprawności i bezpieczeństwa i efektów wykonywanych ćwiczeń oraz prozdrowotnej rekreacji. Warsztaty będą miały formę praktyczną i aktywizującą grupę. Zajęcia są adresowane do osób pełnoletnich. Szczególnie zapraszamy osoby zainteresowane łączeniem aktywności fizycznej z wychowaniem małych dzieci, potencjalnych animatorów i animatorki rekreacji w lokalnych społecznościach. 

Warsztaty poprowadzi Maria Agnieszka Niewiadomska-Mistiuk – międzynarodowy instruktor szkoły bodyART®, instruktor fitness, trener lekkiej atletyki, instruktor gimnastyki oraz narciarstwa zjazdowego. Ze sportem wyczynowym oraz fitnessem związana od kilkunastu lat. Pasjonatka form body&mind. Lubi stale poszerzać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności. Uwielbia pracę z ludźmi, gdzie zaraża wszystkich swoją energią i pasją. Na zajęciach dba o bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń, ale również o to by uśmiech z twarzy Uczestników nie znikał.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie: https://urbanlab.gdynia.pl/warsztaty-rekreacji/ lub bezpośrednio na miejscu. Prawidłowe zgłoszenie wymaga wypełnienia wszystkich pól oraz potwierdzenia zapoznania się zasadami, oświadczeniami i zgodami (zgoda na przetwarzanie wizerunku jest dobrowolna).

Na każde warsztaty należy zapisywać się osobno. Obowiązuje limit miejsc, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Skontaktujemy się drogą mailową z każdym Uczestnikiem/-czką w celu potwierdzenia zapisu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Materiały niezbędne do aktywnego udziału w zajęciach będą zapewnione w trakcie poszczególnych warsztatów.

Warsztaty stanowią dopełnienie testowania mikroinnowacji pod roboczą nazwą „Lokalni animatorzy rekreacji”, która została wyłoniona w naborze „Pomysłów na Miasto” w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększania potencjału społeczności lokalnych do rozwiązywania problemów. Celem spotkań jest zapoznanie Uczestników/czek z formami aktywności fizycznej odpowiedniej dla osób przebywających na urlopach wychowawczych i stworzenie możliwości „powrotu do społeczności” poprzez rekreację. Zdobytą wiedzę uczestnicy/czki będą mogli wykorzystywać i przekazywać, aby animować i motywować wspólne działania rekreacyjne w lokalnym otoczeniu.

Uwaga! Przypominamy, że w ramach obowiązujących zasad o prosimy o nieprzychodzenie na warsztaty z osobami towarzyszącymi, a także o noszenie maseczek i dezynfekcję rąk.

Przedłużamy akcję społeczną #EKOwGdyni!

Idąc na spacer, zbierasz porozrzucane przez innych śmieci? Zakręcasz wodę podczas szczotkowania zębów? A może swoje rośliny podlewasz deszczówką? Pokaż nam swoje ekologiczne nawyki i zachęć innych, by poszli w twoje ślady!

Stoimy przed wyzwaniami, związanymi ze zmianą klimatu. I choć wydaje nam się, że nasze działania nic nie znaczą jest zupełnie odwrotnie! Segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, czy chociażby unikanie plastiku poprawia stan naszego środowiska. A jeśli dodamy do tego fakt, że proekologiczne nawyki można pokazać innym i zachęcić ich do podobnych działań, to dojdziemy do wniosku, że razem znacząco możemy wpłynąć na poprawę stanu naszej planety.

Dlatego zachęcamy do udziału w konkursie i akcji społecznej #EKOwGdyni. Chcesz dać dobry przykład? Za pomocą ustawionego poziomo smartfonu nagraj filmik nie dłuższy niż 30 sekund, na którym pokazujesz, w jaki sposób jesteś „Eko w Gdyni”. Chodzi o proste nawyki i postawę w życiu codziennym, Twoje ekologiczne wybory jak np. zbieranie deszczówki do podlewania kwiatów, korzystanie z ekologicznego środka transportu czy prawidłowa segregacja śmieci.
Aby wziąć udział w konkursie w ramach akcji społecznej „EKO w Gdyni” prześlij za pośrednictwem formularza na stronie internetowej https://urbanlab.gdynia.pl/jestemeko/ nagrany przez siebie filmik ilustrujący twój eko nawyk lub proekologiczną postawę.

Uczestnicy i uczestniczki konkursu, których filmiki zostaną ocenione przez Jury jako najlepsze, zostaną nagrodzeni, a przesłane przez nich materiały wideo filmiki zostaną wykorzystane w klipie podsumowującym akcję społeczną „EKO w Gdyni”. Jury weźmie pod uwagę aspekty techniczne określone w Regulaminie konkursu a także walory ekologiczne, artystyczne i kreatywność w podejściu do tematu. Na zgłoszenia czekamy do 19 sierpnia 2021 r. do godz. 19.00. Biorąc udział w konkursie, możesz być częścią opowieści o eko-gdyniankach i eko-gdynianach.

Konkurs i akcja społeczna „EKO w Gdyni” prowadzone są w ramach działań pilotażowych mikroinnowacji wyłonionej w naborze Pomysłów na Miasto w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście, który jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni”, a ich głównym celem jest pokazanie proekologicznych postaw mieszkańców i mieszkanek Gdyni na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich w mieście.

Warsztaty ogrodnicze w UrbanLab w ramach „Pomysłu na Miasto”

Zapraszamy do udziału w warsztatach ogrodniczych realizowanych w ramach działań pilotażowych innowacji Społeczności sąsiedzkich dbających o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie, wyłonionej w ramach naboru „Pomysł na Miasto” w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście.

Trzy ogrodnicze spotkania odbędą się w 16 sierpnia, 24 sierpnia i 7 września w siedzibie UrbanLab Gdynia.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy od 12.08 od godz. 12:00 za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie: https://urbanlab.gdynia.pl/warsztaty-ogrodnicze/. Na każde warsztaty należy zapisywać się osobno. Na każde z nich przewidziano 12 miejsc, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

16.08.2021, godz. 18:00-20:00 Ekologiczne nawozy do kwiatów doniczkowych
Podczas warsztatów uczestnicy/-czki dowiedzą się dlaczego tak ważne jest unikanie chemicznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Zdobędą niezbędną wiedzę do wykonania nawozów ekologicznych na bazie takich roślin jak pokrzywy, kwiaty czosnku i lawenda. Nauczą się wykorzystywać skórki po bananach, czy skorupki po jajkach wedle zasady zero waste. W trakcie warsztatów własnoręcznie przygotują nawóz.

24.08.2021, godz. 18:00-20:00 Ogródek warzywno-owocowy w skrzyni
Uczestnicy/-czki będą mieli okazję stworzyć swój własny, „domowy” ogródek w skrzyni. Przyświecać im będzie idea zero waste, gdyż do stworzenia ogródka posłużą resztki warzyw, które odpowiednio przygotowane będą pięknie rosły i odradzały się po ich zrywaniu. Uczestnicy/-czki przekonają się jak łatwo można ponownie wykorzystać te części warzyw, które często lądują koszu.

07.09.2021, godz. 18:00-20:00 Kompozycja z kwiatów doniczkowych
Podczas warsztatów Uczestnicy/-czki wykonają kompozycje z kwiatów, które w przyszłości będą mogły zostać przesadzone do ogrodu, na działkę lub na balkon. Tym samym dowiedzą się które z roślin przyjmą się po przesadzeniu w nadmorskim klimacie, kiedy je przesadzać i jak to robić, żeby cieszyć się ich widokiem na dłużej.

Wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac będą zapewnione w ramach warsztatów.

Warsztaty poprowadzi Marta Modrzejewska-Ptak – z wykształcenia historyk sztuki, florystka, od kilku lat prowadząca z pasją pracownię florystyczną Floral Design Gdynia, mieszczącą się przy ul. Abrahama 27 w samym sercu naszego miasta. Mama siedmioletniej Mai, miłośniczka psów i zieleni starająca się każdego dnia żyć wedle zasady zero waste.

Uwaga! Prosimy o przychodzenie w maseczkach, bez osób towarzyszących. Prawidłowe zgłoszenie wymaga wypełnienia wszystkich pól formularza oraz potwierdzenia zapoznania się z oświadczeniami i zgodami (zgoda na przetwarzanie wizerunku jest dobrowolna).

Weź udział w akcji społecznej i bądź #EKOwGdyni!

Każdy z nas może być #EKOwGdyni. Daj przykład innym i podziel się swoimi ekologicznymi nawykami. Akcja i konkurs realizowane są w ramach testowania mikroinnowacji wyłonionej w drugim naborze „Pomysłów na Miasto”. Przypominamy, że ta edycja PnM była poświęcona adaptacji do zmian klimatu w mieście.

Celem zarówno konkursu jak i akcji społecznej „EKO w Gdyni” jest pokazanie proekologicznych postaw mieszkańców i mieszkanek Gdyni na rzecz łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich w mieście. Chcesz dać dobry przykład? Za pomocą ustawionego poziomo smartfonu nagraj filmik nie dłuższy niż 30 sekund, na którym pokazujesz w jaki sposób jesteś „Eko w Gdyni”. Chodzi o proste nawyki i postawę w życiu codziennym, Twoje ekologiczne wybory jak np. zbieranie deszczówki do podlewania kwiatów, korzystanie z ekologicznego środka transportu czy prawidłowa segregacja śmieci.

Aby wziąć udział w konkursie w ramach akcji społecznej „EKO w Gdyni” prześlij za pośrednictwem formularza na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl/jestemeko nagrany przez siebie filmik ilustrujący twój eko nawyk lub proekologiczną postawę. Uczestnicy i uczestniczki konkursu, których filmiki zostaną ocenione przez Jury jako najlepsze, zostaną nagrodzeni, a przesłane przez nich materiały wideo filmiki zostaną wykorzystane w klipie podsumowującym akcję społeczną „EKO w Gdyni”. Jury weźmie pod uwagę aspekty techniczne określone w Regulaminie konkursu a także walory ekologiczne, artystyczne i kreatywność w podejściu do tematu. Na zgłoszenia czekamy do 12 sierpnia 2021 r. do godz. 12.00. Biorąc udział w konkursie, możesz być częścią opowieści o eko-gdyniankach i eko-gdynianach.

W ramach działań pilotażowych zielonych mikroinnowacji staramy się poszerzać świadomość ekologiczną w gdyńskiej społeczność, motywując również do zmiany swoich codziennych nawyków. Dlatego zachęcamy też do zamieszczania filmików na swoich profilach na Facebooku z hasztagiem #EKOwGdyni i oznaczaniu fanpage’a UrbanLab Gdynia. Aby dawać przykład innym, jak mogą być #EKOwGdyni, należy ustawić taki post jako „publiczny”. Warto pokazać, w jaki sposób możemy zadbać o wspólne jutro! Robiąc małe kroki, mamy szansę na lepszą przyszłość.

Konkurs i akcja społeczna „EKO w Gdyni” prowadzone są w ramach działań pilotażowych mikroinnowacji wyłonionej w naborze Pomysłów na Miasto w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście, który jest częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni”. Pomysł Bądź EKOist(k)ą w Gdyni – nakręć siebie i innych zgłosiła Paulina Filipowicz. Jako pomysłodawczyni i miejska innowatorka Paulina postanowiła sama dać przykład i zaprasza innych do włączenia się w działania proekologiczne na rzecz klimatu, będąc bohaterką jednego z filmików zachęcających mieszkańców i mieszkanki Gdyni do udziału w akcji UrbanLab Gdynia #EKOwGdyni.

3 nowe pilotaże z 3. edycji Pomysłu na Miasto!

Znamy wyniki trzeciej edycji Pomysłu na Miasto. Tym razem do testowania trafią 3 koncepcje, których celem jest poprawa jakości życia w mieście poprzez wsparcie w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami.

Pomysł na Miasto to innowacyjne narzędzie tworzenia wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Gdyni procesów społecznej zmiany w mieście. Zbiera przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności. W trzeciej edycji poszukiwane były pomysły odpowiadające na wyzwania związane z adaptacją do życia w trakcie i po pandemii w mieście.

W trzeciej edycji Pomysłu na Miasto wpłynęło dziewięć zgłoszeń. Oto trzy wybrane pomysły, które trafią do testowania:

· Stolik pod palmami (pomysłodawczyni – Marzena Pawłowska)

Pomysł ma na celu stworzenie mini miejsca do rekreacji. Pojawienie się Stolika pod palmami w miejscu publicznym stworzy przestrzeń do i aktywności na świeżym powietrzu oraz pretekst, żeby usiąść w sąsiedzkim gronie i porozmawiać, czy też zagrać razem w gry. Może skłonić do wyjścia z domu i spędzenia czasu poza betonowymi murami. Zakłada kilka miejsc zarówno dla dorosłych jak i dzieci, poidełko dla psa, pojemnik na śmieci, szachownicę do gry oraz element roślinny.

· Herbatka u babci (pomysłodawca – Marcin Chwiałkowski)

Oparte o wolontariat cykliczne odwiedziny u osób starszych i schorowanych celem zrobienia zakupów, wsparcia w załatwieniu spraw w urzędzie wizyta w sklepie, wspólnego spaceru lub spędzenia razem czasu przy herbatce. To innowacja, która dzięki pilotażowi na mniejszą skalę pozwoli sprawdzić, w jaki sposób można systemowo budować wolontariat na rzecz seniorów w mieście.

· Aktywne pikniki (pomysłodawczyni – Oriana Damaszke)

Miejsca na świeżym powietrzu w Gdyni przygotowane do wspólnych zabaw integracyjnych i jednocześnie budowania relacji i komunikacji. Pomysł rozwijać można w kierunku pilotażowego przygotowanie gier i atrybutów, zachęcających mieszkańców i mieszkanki do aktywności w plenerze – w parkach, na polanach, na terenach zielonych.

W trakcie testowania wybrane koncepcje zostaną dopracowane m.in. w oparciu o doświadczenia procesowe dwóch wcześniejszych edycji Pomysłu na Miasto oraz pod kątem realizacji w mieście we współpracy z jednostkami miejskimi, a także mieszkańcami i mieszkankami. Łączna kwota przeznaczona na testowanie pomysłów w ramach działań UrbanLabu to 90 tys. zł. Po zakończeniu testowania zostaną udostępnione dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu podsumowującego cały proces.

Powstał poradnik dla “badylarzy”. To finalny produkt jednej z mikroinnowacji w ramach Pomysłu na Miasto

W ramach pierwszej edycji Pomysłu na Miasto, prowadzonego przez UrbanLab Gdynia powstał „Poradnik (nie tylko) dla miastowych badylarzy”. Jest to finalny produkt mikroinnowacji pod nazwą „Program kompetencji dla początkujących ogrodników miejskich, zorientowany na potrzeby społeczne”, zgłoszonej przez Katarzynę Banaś.

Mikroinnowacja, która przybrała roboczą nazwę „Miejscy ogrodnicy / Miastowi badylarze” miała charakter zorientowanego na potrzeby społeczne kursu kompetencji dla początkujących amatorów i amatorek miejskiego ogrodnictwa. Kurs obejmował cykl spotkań dyskusyjno-warsztatowych i był skierowany do potencjalnych liderów i liderek małych lokalnych społeczności. Uczestnicy i uczestniczki zajęć mogli tym samym zdobyć wiedzę ogrodniczą przy jednoczesnym rozwoju umiejętności miękkich, takich jak współdecydowanie, praca w grupie i samoorganizacja.

– Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni, a ta mikroinnowacja świetnie wpisała się w obecne potrzeby gdynianek i gdynian, którzy coraz chętniej włączają się w lokalne inicjatywy – mówi Magdalena Żółkiewicz, koordynatorka Inkubatora innowacji w UrbanLab Gdynia.

Treść poradnika została opracowana na podstawie spostrzeżeń i obserwacji wspólnej pracy uczestników i uczestniczek kursu oraz zaproszonych ekspertów i ekspertek. Wśród nich znaleźli się mieszkanki i mieszkańcy Gdyni: Ela — aktywna ogrodniczka, Kasia — entuzjastka miejskiej ekologii, Katarzyna — ogrodniczka z pasji, Monika — entuzjastka natury, Piotr — entuzjasta ogrodów, oraz Agnieszka, Aleksandra, Alicja i Wioleta, przedstawicielki Urzędu Miasta (Wydziału Ogrodnika Miasta): Beata — specjalizująca się w botanice, ekologii, lichenologii oraz walcząca o zieleń w mieście i o właściwe postrzeganie jej roli, a także Patrycja — architektka krajobrazu i certyfikowana inspektorka drzew oraz miłośniczka przyrody ożywionej i nieożywionej. W proces tworzenia treści poradnika włączyli się także zewnętrzni eksperci oraz ekspertki: Agnieszka — projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka, artystka, Kasia — urzędniczka, ogrodniczka, pasjonatka idei ogrodów społecznościowych i Sławek — ogrodnik, współtwórca warszawskich ogrodów społecznościowych i miejskiego programu ich wspierania.

Większość materiałów, zawartych w publikacji pochodzi ze spotkań, odbywających się z różnymi osobami, które podzieliły się nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem z tworzenia i pielęgnowania ogrodów społecznych.

Na co można więc liczyć, sięgając po publikację? Nie brakuje tam opinii, porad oraz wskazówek od osób, mających doświadczenie w tworzeniu ogrodów, a także inspiracji, w jaki sposób takie ogrody tworzyć i pielęgnować. Poradnik jest także promocją organizowania się małych społeczności lokalnych i wspólnych działań w zielonych przestrzeniach – zarówno w Gdyni, jak i poza nią.

– Chciałabym, aby temat miejskiego ogrodnictwa w Gdyni został dostrzeżony i szerzej spopularyzowany, bo uważam, że to rewelacyjny sposób na integrację międzypokoleniową, a także zawsze dodatkowa zieleni w mieście – mówi Katarzyna Banaś, pomysłodawczyni mikroinnowacji. – Mam nadzieję, że ten poradnik spowoduje, że na terenie Gdyni powstanie więcej ogrodów społecznych, a rady w nim zawarte sprawią, że samo tworzenie takich miejsc oraz ich pielęgnacja będzie dla mieszkanek i mieszkańców dużo łatwiejsza.

Poradnik jest dostępny w wersji elektronicznej. Można go znaleźć na stronie internetowej urbanlab.gdynia.pl.

TRWA NABÓR DO POMYSŁU NA MIASTO

Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami, zgłoś inicjatywę do Pomysłu na Miasto.

Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Rozwija przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności, aby nieść realną, społeczną zmianę oraz angażować mieszkańców do działania.

Ta edycja poświęcona będzie adaptacji do życia w i po pandemii. Obecna sytuacja stawia nas bowiem przed wyzwaniami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia, dlatego już dziś szukamy pomysłów, które pomogą w adaptacji do nowych warunków. Pomysły na mikroinnowacje poprawiające jakość życia w mieście mogą mieć zarówno charakter doraźny, jak i długoterminowy. Można zgłaszać zarówno na koncepcje miejscowe, skierowane do lokalnej społeczności, jak również te o zasięgu ogólnomiejskim.

Jak zgłosić swój pomysł? Wystarczy wypełnić formularze zgłoszeniowe (wraz z informacją o przetwarzaniu danych osobowych) dostępne na stronie www.urbanlab.gdynia.pl lub www.lis.gdynia.pl. Należy je wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia). Można też przesłać podpisany skan na adres: urbanlab@lis.gdynia.pl. W tytule wiadomości trzeba wpisać hasło: „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia. Nabór trwa do 6 maja.

Trzy, wybrane przez komisję pomysły o największym potencjale, zostaną skierowane do testowania. Z kolei koncepcje, które nie będą testowane w ramach działań UrbanLabu, po opracowaniu zostaną udostępnione w otwartym katalogu dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu, podsumowującego cały proces.

Zapraszamy do udziału w pilotażu zielonego Pomysłu na Miasto

UrbanLab Gdynia zaprasza mieszkańców i mieszkanki do udziału w działaniach związanych z testowaniem miejskiej mikroinnowacji społecznej „Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie”, która została wyłoniona w naborze „Pomysłów na Miasto” w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście.

W ramach działań pilotażowych zapraszamy do udziału w intensywnym „zielonym mini-kursie” wyposażającym w wiedzę na temat możliwości wspólnego, sąsiedzkiego dbania o zieleń na rzecz adaptacji do zmian klimatu w mieście. W programie planowe jest 6 zajęć w różnych obszarach tematycznych, w tym m.in.:

  • ogrody naturalne (niskobudżetowe, ekologiczne, z kompostownikiem),
  • uprawa roślin przyblokowych (jadalnych, sezonowych),
  • obszary współpracy sąsiedzkiej/lokalnej na terenach zielonych,
  • kompetencje liderskie i dialog z lokalną społecznością,
  • dofinansowanie zielonych inwestycji (ogrody deszczowe na posesjach, wymiana pieców węglowych, fotowoltaika),
  • spacer badawczy (w zależności od obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią Covid-19).

Zajęcia dyskusyjno-warsztatowe z ekspertami odbędą się online na platformie do wideokonferencji ZOOM w kameralnej grupie umożliwiających swobodną wymianę doświadczeń, wiedzy, dobrych praktyk i potrzeb uczestników i uczestniczek. Spotkania planowane są na przełom kwietnia i maja, wstępnie czwartki w przedziale czasowym 17:00-19:30 (potencjalny spacer badawczy – wybrana sobota, w ciągu dnia).  Kurs stanowi całość nie ma możliwości udziału w pojedynczych spotkaniach.

Osoby zainteresowane udziałem „zielonym mini-kursie” prosimy o przesyłanie zgłoszeń z imieniem, nazwiskiem i emailem kontaktowym do 12.04.2021 na adres email urbanlab@lis.gdynia.pl z dopiskiem „Zielony kurs”. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w działaniach pilotażowych wiąże się z koniecznością zgody na przetwarzanie danych osobowych i dobrowolną zgodą na wykorzystanie wizerunku w związku z udziałem w kursie online (wypełnienie i przesłanie skanów dokumentów załączonych poniżej).

Działania pilotażowe dot. pomysłu na mikroinnowację miejską „Społeczności sąsiedzkie dbają o wspólną zieleń – dla planety, dla miasta, dla siebie” wyłonionego w naborze „Pomysłów na Miasto” UrbanLab Gdynia w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście są częścią zadania „Adaptacja Koncepcji UrbanLab w Gdyni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc techniczna na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności.

Więcej o „Pomysłach na Miasto” w obszarze adaptacji do zmian klimatu w mieście tutaj:  https://urbanlab.gdynia.pl/artykuly/zielone-pomysly-na-miasto-z-potencjalem/

MASZ POMYSŁ NA MIASTO? ZGŁOŚ GO!

Pandemia stawia nas przed wyzwaniami, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Również życie po niej będzie wymagać od nas nowego podejścia. Jeśli wiesz, co mogłoby pomóc w radzeniu sobie z pandemią i jej skutkami? Zgłoś swoją inicjatywę do Pomysłu na Miasto!

Pomysł na Miasto to forma rozwijania nowatorskich pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Rozwija przedsięwzięcia warte sprawdzenia, testowego wdrożenia i oceny pod kątem efektywności, aby nieść realną, społeczną zmianę oraz angażować mieszkańców do działania. Podczas obecnej edycji projektu uwaga skierowana jest na zagadnienia związane z adaptacją do życia w i po pandemii.

– Właśnie mija rok, od kiedy borykamy się z pandemią koronawirusa. Ta specyficzna sytuacja wymusiła na nas zmiany, dotyczące niemal każdego aspektu życia. Jednocześnie każdy z nas zastanawia się, kiedy i jak będzie wyglądał powrót do normalności. Między innymi dlatego ta edycja Pomysłu na Miasto skupia się na ideach, dotyczących adaptacji do życia w i po pandemii – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji– Obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich, ale trzeba podkreślić, że w Gdyni są grupy społeczne szczególnie narażone na odczuwanie negatywnych skutków pandemii. To na nich chcemy się skupić i wspólnie z mieszkańcami zastanowić się, w jaki sposób możemy te trudności pokonać.

Wśród grup, na które pandemia ma szczególnie niekorzystny wpływ, znajdują się m.in. dzieci i młodzież, lokalni przedsiębiorcy, imigranci, czy seniorzy.

– Rzeczywiście, pomimo tego, że gdyńscy seniorzy czują się zaopiekowani, już dziś w znacznym stopniu odczuwają skutki pandemii – wyjaśnia Bożena Zglińska, dyrektorka Centrum Aktywności Seniora. – Najbardziej doskwiera im samotność i brak bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, ale problemem jest również słabnąca kondycja fizyczna. Przed wybuchem pandemii seniorzy spotykali się w naszej siedzibie, jeździli na wycieczki, a także ćwiczyli pod okiem instruktorów. Teraz ich aktywność ogranicza się do krótkich wyjść na zakupy, czy spacer.

Poprzednie edycje Pomysłu na Miasto przyniosły wiele kreatywnych rozwiązań zgłoszonych przez gdynianki i gdynian. – Liczymy na to, że ta edycja również przyczyni się do dużej aktywności mieszkańców. Ostatnie miesiące z pewnością wywołały wiele refleksji i spowodowały, że zaczęliśmy zastanawiać się, co mogłoby sprawić, że w tych trudnych czasach będzie żyło się łatwiej: nam, naszym krewnym, czy sąsiadom. Zachęcamy do przesłania nam swoich spostrzeżeń – mówi Magdalena Żółkiewicz z UrbanLab Gdynia.

Pomysły na mikroinnowacje poprawiające jakość życia w mieście mogą mieć zarówno charakter doraźny, jak i długoterminowy. Można zgłaszać zarówno na koncepcje miejscowe, skierowane do lokalnej społeczności, jak również te o zasięgu ogólnomiejskim.

Jak zgłosić swój pomysł? Wystarczy wypełnić formularze zgłoszeniowe (wraz z informacją o przetwarzaniu danych osobowych) dostępne poniżej. Zgłoszenia należy wysłać pocztą na adres Laboratorium Innowacji Społecznych (ul. Żeromskiego 31, 81-346 Gdynia z dopiskiem na kopercie „Pomysł na Miasto” UrbanLab Gdynia) lub podpisany skan na adres urbanlab@lis.gdynia.pl z tytułem wiadomości jak w dopisku na kopercie. Nabór trwa do 6 maja!

Minimum trzy, wybrane przez komisję pomysły o największym potencjale, zostaną skierowane do testowania. Z kolei koncepcje, które nie będą testowane w ramach działań UrbanLabu, po opracowaniu zostaną udostępnione w otwartym katalogu dla innych miast zainteresowanych ich potencjalnych wdrożeniem. Zainteresowane ośrodki miejskie będą zobowiązane do przedstawienia raportu, podsumowującego cały proces.

123
Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2018 r. obowiązuje tzw. RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Nowe prawo wprowadza zmiany w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Szczegółowe zapisy znajdziesz w nowej polityce prywatności portalu internetowego www.urbanlab.gdynia.pl. Jednocześnie informujemy, że Państwa dane są przetwarzane w sposób bezpieczny, z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi przepisami.